Zielone obligacje

🟢 Zielone obligacje 🇪🇺
✔️ Zielone obligacje to instrumenty o stałym dochodzie przeznaczone do wspierania projektów związanych z klimatem lub środowiskiem – mają finansować lub refinansować inwestycje, projekty, wydatki lub aktywa pomagające w rozwiązywaniu problemów klimatycznych i środowiskowych.
Aby rynek zielonych obligacji zaczął rzeczywiście, na dużą skale finansować zieloną transformacje – niezbędne jest wprowadzenie nowego czytelnego, prostego standardu obligacji, z „twardym zakorzenieniem” w taksonomii. Konkurencja na rynku obligacji jest zdrowym czynnikiem, a próby jej ograniczania mogłyby ostatecznie doprowadzić do zmniejszenia środków na ekologiczne inwestycje.
❗Dlatego tak ważne dla mnie było utrzymanie dobrowolności standardu i cieszę się, że podjęte próby uczynienia go de facto obligatoryjnym – nie powiodły się.
Nie mnóżmy dodatkowych kryteriów, nadmiernych wymogów wobec emitentów, nie dyskryminujmy także żadnych technologii ujętych w Taksonomii.
Niezwykle ważnym było zagwarantowanie, że inwestycje m.in. w gaz i energię nuklearną ostatecznie nie będą dyskryminowane!
Cieszę się też, że w wyniku negocjacji międzyinstytucjonalnych daliśmy emitentom większą elastyczność – umożliwiając alokowanie do 15% przychodów z emisji obligacji w innowacyjną działalność, która nie została jeszcze ujęta w Taksonomii – oraz wydłużając z 5 do 7 lat okres „grandfatheringu”.
Kiedy desperacko szukamy pieniędzy na zieloną transformację – nie możemy wybrzydzać i różnicować zielonych technologii. Jak rzadko kiedy – hasło „pecunia non olet” wydaje się tu bardzo adekwatne: Nie rzucajmy zielonym inwestorom kłód pod nogi, ale ułatwiajmy im życie i realizowanie inwestycji.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

22 listopada 2023
Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

🇪🇺 W Parlamencie Europejskim gościliśmy Prezydenta Kenii Williama Ruto. Wezwał do zacieśnienia współpracy między (...)

21 listopada 2023
Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

🌍🛠️ Parlament Europejski podejmuje ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji! Wczoraj przyjęliśmy stanowis (...)

21 listopada 2023
Debata w sprawie zmian traktatów

Debata w sprawie zmian traktatów

🇪🇺 Dziś podczas Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego bardzo ważna debata dla nas Polaków i wszystkich Europejczy (...)

19 listopada 2023
Sesja Plenarną w Strasburgu!

Sesja Plenarną w Strasburgu!

🇪🇺 Już jutro rozpoczynamy Sesję Plenarną  (...)