Zielone obligacje

🟢 Zielone obligacje 🇪🇺
✔️ Zielone obligacje to instrumenty o stałym dochodzie przeznaczone do wspierania projektów związanych z klimatem lub środowiskiem – mają finansować lub refinansować inwestycje, projekty, wydatki lub aktywa pomagające w rozwiązywaniu problemów klimatycznych i środowiskowych.
Aby rynek zielonych obligacji zaczął rzeczywiście, na dużą skale finansować zieloną transformacje – niezbędne jest wprowadzenie nowego czytelnego, prostego standardu obligacji, z „twardym zakorzenieniem” w taksonomii. Konkurencja na rynku obligacji jest zdrowym czynnikiem, a próby jej ograniczania mogłyby ostatecznie doprowadzić do zmniejszenia środków na ekologiczne inwestycje.
❗Dlatego tak ważne dla mnie było utrzymanie dobrowolności standardu i cieszę się, że podjęte próby uczynienia go de facto obligatoryjnym – nie powiodły się.
Nie mnóżmy dodatkowych kryteriów, nadmiernych wymogów wobec emitentów, nie dyskryminujmy także żadnych technologii ujętych w Taksonomii.
Niezwykle ważnym było zagwarantowanie, że inwestycje m.in. w gaz i energię nuklearną ostatecznie nie będą dyskryminowane!
Cieszę się też, że w wyniku negocjacji międzyinstytucjonalnych daliśmy emitentom większą elastyczność – umożliwiając alokowanie do 15% przychodów z emisji obligacji w innowacyjną działalność, która nie została jeszcze ujęta w Taksonomii – oraz wydłużając z 5 do 7 lat okres „grandfatheringu”.
Kiedy desperacko szukamy pieniędzy na zieloną transformację – nie możemy wybrzydzać i różnicować zielonych technologii. Jak rzadko kiedy – hasło „pecunia non olet” wydaje się tu bardzo adekwatne: Nie rzucajmy zielonym inwestorom kłód pod nogi, ale ułatwiajmy im życie i realizowanie inwestycji.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)