Zatwierdziliśmy priorytety gospodarcze, zatrudnienia i społeczne na nadchodzący rok

🇪🇺 Zatwierdziliśmy priorytety gospodarcze, zatrudnienia i społeczne na nadchodzący rok, koncentrując się na reformie zasad zarządzania gospodarczego i lepszej ochronie socjalnej pracowników UE.

Do właściwych działań konieczne jest jednak szybkie zakończenie przeglądu systemu zarządzania gospodarczego UE, najlepiej przed zakończeniem ogólnej klauzuli korekcyjnej, która została uruchomiona z powodu pandemii COVID-19. Zmienione zasady muszą też dawać państwom członkowskim wystarczającą swobodę w stosowaniu środków rozwiązywania kryzysów. Ostrzegają jednak przed zbytnim poleganiem na analizach zdolności obsługi zadłużenia w zaktualizowanych przepisach, argumentując, że może to osłabić przejrzystość oraz utrudnić odpowiedzialność i przewidywalność.

Konieczne jest też, aby Unia Europejska zajęła się gwałtownie rosnącymi kosztami życia poprzez szereg konkretnych środków ochrony socjalnej. W szczególności istotne jest wdrożenie przepisów ustanowionych w dyrektywie o minimalnych wynagrodzeniach, dyrektywy UE w sprawie systemów minimalnego dochodu, co najmniej 20 miliardów euro na wzmocnienie europejskiego systemu gwarancji dla dzieci, a także wykorzystania Społecznego Funduszu Klimatycznego w celu stworzenia podstaw do rozwoju ekologicznych systemów ochrony socjalnej na poziomie krajowym.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

22 listopada 2023
Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

🇪🇺 W Parlamencie Europejskim gościliśmy Prezydenta Kenii Williama Ruto. Wezwał do zacieśnienia współpracy między (...)

21 listopada 2023
Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

🌍🛠️ Parlament Europejski podejmuje ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji! Wczoraj przyjęliśmy stanowis (...)

21 listopada 2023
Debata w sprawie zmian traktatów

Debata w sprawie zmian traktatów

🇪🇺 Dziś podczas Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego bardzo ważna debata dla nas Polaków i wszystkich Europejczy (...)

19 listopada 2023
Sesja Plenarną w Strasburgu!

Sesja Plenarną w Strasburgu!

🇪🇺 Już jutro rozpoczynamy Sesję Plenarną  (...)