WSPARCIE DLA POLSKICH ROLNIKÓW

RARS na polecenie Premiera Mateusz Morawiecki oraz wniosek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizuje skup zboża.

Do 14.04.2023 r. można składać oferty sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej, pochodzącej wyłącznie od polskich producentów.

🌾Szczegóły oraz formularz ofertowy pod linkiem: zboze.rars.gov.pl

❗Dzięki inicjatywie Premiera Mateusz Morawiecki , Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji napisali w zeszłym tygodniu do Przewodniczącej Komisji Europejskiej, domagając się interwencji w sprawie napływu ukraińskiego zboża do UE.🇪🇺🇵🇱

🇪🇺🇵🇱 Polska otrzymała już 29,5 mln euro. Obecnie KE pracuje nad drugą transzą wsparcia.

Nie możemy zapomnieć, że agresja Rosji na Ukrainę spowodowała nie tylko ogromny wzrost kosztów produkcji w sektorze rolnym i wzrost ryzyka biznesowego, ale także problemy na rolniczych rynkach unijnych.

Najpoważniejsze problemy występują w krajach graniczących z Ukrainą lub położonych w jej bliskim sąsiedztwie. Problemy te związane są ze znacznym wzrostem dostaw produktów ukraińskich na rynki państw członkowskich UE, zwłaszcza graniczących z Ukrainą lub znajdujących się w jej pobliżu

Biorąc pod uwagę skalę powyższych zjawisk, konieczne jest znaczne zwiększenie ilości środków finansowych przeznaczonych na działania wspierające UE.

Przedstawiciele Rządów wezwali także Komisję do przeanalizowania możliwości zakupu nadwyżek zboża od sąsiednich państw członkowskich na cele humanitarne

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)