Unia Europejska chce osiągnięcia gospodarki o obiegu zamkniętym do 2050r!
Jeśli nadal będziemy eksploatować zasoby, tak jak teraz, do 2050 r. będziemy potrzebować zasobów trzech Ziem. Ograniczone zasoby i kwestie klimatyczne wymagają przejścia od społeczeństwa typu „weź – zrób – wyrzuć”, do neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, zrównoważonej środowiskowo, wolnej od toksyn i całkowicie zamkniętej gospodarki do 2050 r.
Obecny kryzys uwidocznił słabości łańcuchów zasobów i wartości, uderzając w MŚP i przemysł. Gospodarka o obiegu zamkniętym ograniczy emisje CO2, stymulując jednocześnie wzrost gospodarczy i stwarzając możliwości zatrudnienia.
Plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym.
Zgodnie z celem neutralności klimatycznej UE do roku 2050 zawartym w Zielonym Ładzie, Komisja Europejska zaproponowała w marcu 2020 r. nowy plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, koncentrujący się na zapobieganiu powstawaniu odpadów i gospodarowaniu nimi oraz mający na celu pobudzenie wzrostu, konkurencyjności i globalnego przywództwa UE w tej dziedzinie.
W dniu 27 stycznia parlamentarna komisja ds. Środowiska poparła plan i wezwała do określenia wiążących celów na 2030 r. W zakresie wykorzystania i zużycia materiałów.
Aby stworzyć unijny rynek zrównoważonych, neutralnych dla klimatu i zasobooszczędnych produktów, Komisja proponuje rozszerzenie dyrektywy w sprawie ekoprojektu na produkty niezwiązane z energią. Chcemy, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać w 2021 roku.
Jako posłowie popieramy również inicjatywy mające na celu zwalczanie planowanego starzenia się, poprawę trwałości i możliwości naprawy produktów oraz wzmocnienie praw konsumentów dzięki prawu do naprawy. Uważamy, że konsumenci mają prawo do odpowiednich informacji o wpływie produktów i usług, które kupują na środowisko. Potrzebujemy walki z tzw. Greenwashingiem, kiedy firmy przedstawiają się jako bardziej przyjazne dla środowiska niż w rzeczywistości.
Te zmiany już mają miejsce, czego przykładem może być, wywalczone przez nas, ustandaryzowanie ładowania w urządzeniach mobilnych!
Zapraszam do lektury całości, w linku poniżej!