Spotkanie z Ministrem Januszem Cieszyńskim, pełnomocnikiem Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa

Podczas dzisiejszego spotkania z Ministrem Januszem Cieszyńskim, pełnomocnikiem Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, rozmawialiśmy na temat:
✔️ cyberbezpieczeństwa,
✔️ zarządzania danymi,
✔️ sztucznej inteligencji,
✔️ identyfikacji elektronicznej w kontekście toczących się w instytucjach UE prac legislacyjnych.

Ważne i warte podkreślenia jest, iż Polska wdrożyła mechanizm finansowania zadań związanych z cyberbezpieczeństwem. Zainicjowane zostały również prace nad ustawą o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Jako kraj musimy też aktywnie przeciwdziałać prorosyjskiej propagandzie. W związkku z tym, jako Polska, domagamy się od dużych platform internetowych odpowiedniej reakcji w walce z dezinformacją i falą rosyjskiego hejtu.

Minister przedstawił także założenia rozporządzenia eIDAS 2.0, związanego z Unijną tożsamością cyfrową, która ułatwi załatwienie wielu kluczowych spraw bez wychodzenia z domu. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie aplikacji transakcyjnej, używanej w różnych krajach.

Bardzo ważnym aspektem dyskusji był również temat wsparcia 🇵🇱 Polski dla 🇺🇦 Ukrainy. Na ten moment już ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy otrzymało PESEL, a ponad 400 tys. profil zaufany. Dla Polski kluczowym punktem jest przede wszystkim wsparcie dla ukraińskich uchodźców w korzystaniu z dobrodziejstw transformacji cyfrowej na terenie całej UE.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)