Solidarność Unii Europejskiej z Ukrainą

Z Polski, kraju legendarnej SolidarnoÅ›ci kultywujÄ…cego tradycjÄ™ walki za wolność waszÄ… i naszÄ…, przekazujemy dzisiaj wspólny gÅ‚os – jednoznacznie potÄ™piamy, niczym nieuzasadniony zbrojny atak Federacji Rosyjskiej na niezależne i suwerenne paÅ„stwo ukraiÅ„skie. Atak bÄ™dÄ…cy nie tylko pogwaÅ‚ceniem umów miÄ™dzynarodowych, ale przede wszystkim praw czÅ‚owieka i wartoÅ›ci, na których opiera siÄ™ Å›wiatowy porzÄ…dek. Podziwiamy odwagÄ™ i bohaterstwo Ukrainek i UkraiÅ„ców, w peÅ‚ni wspierajÄ…c ich determinacjÄ™ do walki o niepodlegÅ‚ość, suwerenność i integralność terytorialnÄ… Ukrainy w miÄ™dzynarodowo uznanych granicach.

Byliśmy, jesteśmy i będziemy rzecznikami Ukrainy w Parlamencie Europejskim, dbając by najszybciej jak to możliwe dołączyła do demokratycznej społeczności Unii Europejskiej. Oczekujemy zatem od europejskich instytucji niezwłocznej akceptacji wniosku Prezydenta Wołodimira Zelenskiego o nadanie statusu państwa kandydującego oraz przedstawienia mapy drogowej szybkiej akcesji Ukrainy do struktur unijnych.

Naszym wspólnym celem jest stabilność i bezpieczeństwo Europy, dlatego członkostwo powinno być zagwarantowane także innym krajom regionu, jak Gruzja i Mołdawia. W ślad za prezydentem Wołodimrem Zelenskim apelujemy o jednoznaczne opowiedzenie się za Ukrainą podczas dzisiejszego głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Z radością i dumą przyjmujemy zaangażowanie Polek i Polaków, pomagających ofiarom wojny i przyjmujących ukraińskich imigrantów.

W pełni doceniamy jedność i solidarność Unii Europejskiej i jej sojuszników względem agresji putinowskiej Rosji. Tylko solidarni możemy przezwyciężyć bezwzględny reżim Putina. Wspieramy wszystkie sankcje nałożone na brutalnego agresora i apelujemy o kolejne działania, włączenie z postawieniem Putina i innych osób odpowiedzialnych za wojnę i zbrodnie wojenne przed międzynarodowym trybunałem karnym.

Wspieramy działania Polski i z zadowoleniem przyjmujemy dotychczasowe wsparcie UE dla Ukrainy. Jednocześnie apelujemy o dalsze działania na rzecz zabezpieczenia jej potrzeb finansowych i szybką odbudowę gospodarczą.  Apelujemy o zapewnienie Polsce i innym państwom sąsiednim wsparcia finansowego umożliwiającego kontynuację pomocy.

Deklarujemy chęć wspólnego wypracowania propozycji rozwiązań na czas powojenny. Powinny one dotyczyć, m.in. przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO czy ograniczenia zależności energetycznej Unii Europejskiej od Rosji.

Polskie posłanki i posłowie do Parlamentu Europejskiego

 

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliÅ›my wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji WolnoÅ›ci Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejÅ›cie do zakazu poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych ðŸ (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

PrzyjÄ™liÅ›my rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegÅ‚ym tygodniu jako Parlament Europejski przyjÄ™liÅ›my trzy rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach, Su (...)