Rosja państwem sponsorującym terroryzm

Okrucieństwa, które popełniła Rosja wywołując i kontynuując konflikt w Ukrainie nie może zostać bez odpowiedzi Unii Europejskiej! Razem z 493. posłankami oraz posłami przegłosowaliśmy rezolucję w sprawie ostatnich wydarzeń związanych z brutalną agresją Rosji na Ukrainę. Umyślne ataki i okrucieństwa popełniane przez siły rosyjskie i ich pełnomocników wobec ludności cywilnej w Ukrainie, niszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia prawa międzynarodowego i humanitarnego stanowią akty terroru i zbrodnie wojenne. W związku z tym uznaliśmy Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i za państwo „stosujące terroryzm”.

Jednocześnie konieczne jest wprowadzenie odpowiednich ram prawnych i rozważenie dodania Rosji do takiej listy. Wiązałoby się to z szeregiem istotnych restrykcji wobec Moskwy i miałoby istotne skutki ograniczające stosunki UE z Rosją

Wzywamy także Unię Europejską do dalszej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej, w tym jeśli chodzi o członkostwo Rosji w organizacjach i organach międzynarodowych, takich jak Rada Bezpieczeństwa ONZ. Konieczne jest także ograniczenie stosunków dyplomatycznych z Rosją, ograniczenie kontaktów UE z oficjalnymi przedstawicielami Rosji do absolutnego minimum oraz zamknięcie i zakazanie rosyjskich instytucji państwowych w UE, które rozpowszechniają propagandę na całym świecie.

Dodatkowo wezwaliśmy państwa członkowskie UE w Radzie do szybkiego zakończenia prac nad dziewiątym pakietem sankcji wobec Moskwy. Musimy aktywnie zapobiegać, prowadzić dochodzenia i ścigać wszelkie przypadki obchodzenia obowiązujących sankcji oraz rozważyć możliwe działania przeciwko krajom, które próbują pomóc Rosji w obejściu obowiązujących sankcji.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)