Podczas posiedzenia komisji FISC dyskutowaliśmy z posłami z francuskiego Assemblée Nationale o reformie międzynarodowych przepisów podatkowych i podatku cyfrowym.
Celem naszego trzeciego spotkania z przedstawicielami Parlamentu krajowego jest zrozumienie debaty krajowej i przekazanie wymiaru unijnego w kwestiach podatkowych oraz współpraca, mająca na celu wprowadzenie odpowiedzialności politycznej do procesu decyzyjnego w zakresie polityki podatkowej.
Podczas dyskusji francuscy parlamentarzyści przedstawili nam swoje priorytety dotyczące trwających prac OECD mających na celu zreformowanie międzynarodowych przepisów podatkowych. Poinformowali również o trwających we Francji pracach w tej sprawie i z zadowoleniem przyjęli kierunek rozmów. Domagaliśmy się również wyjaśnienia dot. kwestii niechęci do dążenia do wyłączenia niektórych sektorów z zakresu stawki minimalnej, takich jak sektor finansowy
Druga dyskusja dotyczyła trwających na szczeblu Unii Europejskiej prac nad reformą systemu podatkowego w celu lepszego rozwiązania problemu gospodarki, która w dużej mierze przeszła na cyfryzację.
Jest to konieczne nie tylko do odzyskania bardzo potrzebnych dochodów w związku z pandemią COVID-19, ale także do równości społecznej i przywrócenia równych szans wszystkim firmom.
W rozmowach koncentrowaliśmy się na przełamaniu oporu ze strony niektórych państw członkowskich, które ze względu na konieczność podejmowania decyzji jednomyślnie hamują postępy na szczeblu Unii Europejskiej. Pomimo nabierania pozytywnego rozpędu w celu ustanowienia opłaty cyfrowej na szczeblu międzynarodowym, podczas spotkania osiągnięto szeroki konsensus, że Unia Europejska powinna być gotowa do samodzielnego działania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pokaż mniej