Raport dotyczący zapewniania globalnego minimalnego poziomu opodatkowania

🇪🇺 W toku dyskusji nad raportem dotyczącym zapewniania globalnego minimalnego poziomu opodatkowania, chciałam uzasadnić swój brak zgody na przyjęcie dyrektywy w obecnym kształcie.

Zwracam uwagę, że często postawa Polski jest przedstawiana jako rewanż za nieprzyjęcie przez Komisję Europejką polskiego Krajowego Planu Odbudowy, co nie jest prawdą, jak zdecydowanie podkreślam.

Dlatego chciałabym przedstawić wątpliwości, jakie budzi obecna propozycja Komisji:

1️⃣ Po pierwsze warunkiem przyjęcia dyrektywy powinno być zakończenie międzynarodowych prac nad I Filarem OECD. Unia Europejska nie powinna przystąpić do zmian podatkowych szybciej niż społeczność, bez gwarancji, że największe międzynarodowe korporacje, w tym cyfrowe giganty, będą właściwie opodatkowane w ramach I filaru. Tu warunkiem skutecznego działania jest traktowanie filaru I i filaru II jako pakietu.

2️⃣ Dodatkowo mam poważne wątpliwości co do zaproponowanego przez Komisję podmiotowego zakresu stosowania reguły uwzględnienia dochodu – między innymi wobec dużych grup narodowych.

Reasumując uważam, że nie należy zbytnio spieszyć się z przyjęciem dyrektywy – bo może to być ze szkodą dla jej jakości legislacyjnej – Uważam, że należy poczekać na ostateczne porozumienie w kwestii I Filaru OECD.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)