Potrzebujemy zmian w prawie dotyczącym handlu dzikimi i egzotycznymi zwierzętami!

W trosce o dobrostan zwierząt dzikich i egzotycznych trzymanych jako zwierzęta domowe, konieczne jest przyjęcie ogólnoeuropejskiego prawodawstwa. Konieczne jest jasne i klarowne uregulowanie zasad handlu oraz trzymania takich zwierząt jako domowych.

Stworzenie tzw. „Białej listy” pozwoli na jasne i wyraźne zaznaczenie konkretnych gatunków, które mogą być trzymane w domu.

Analizując ten temat nie możemy zapominać także o niebezpieczeństwie przenoszenia chorób zakaźnych przez zwierząt egzotyczne, czego skutki pokazała pandemia COVID-19.

Obecne przepisy są fragmentaryczne i niespójne, często koncentrują się głównie na ssakach, ignorując inne zwierzęta, takie jak ptaki i gady, które są szeroko reprezentowane w handlu zwierzętami domowymi. Niespójne przepisy utrudniają również spójne gromadzenie danych, co podkreśla potrzebę spójnego podejścia UE.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)