W ubiegłym tygodniu po debacie z prezesem banku Christine Lagarde, przyjęliśmy doroczne rekomendacje dla Europejskiego Banku Centralnego.
Inflacja byÅ‚a jednym z kluczowych tematów naszych rozmów, jednak nie zabrakÅ‚o również cennej wymiany poglÄ…dów na temat zmian klimatycznych i ich zwiÄ…zkom z politykÄ… monetarnÄ…, a także potrzebie zwrócenia wiÄ™kszej uwagi na inne cele, które EBC ma za zadanie realizować – zwÅ‚aszcza wykorzystanie jego dziaÅ‚aÅ„ do ochrony stabilnoÅ›ci cen przed zmianami klimatycznymi i pomoc w ekologizacji gospodarki.
Zapewnienie stabilności cen wymaga obecnie jeszcze ściślejszej koordynacji polityki fiskalnej i monetarnej, ponieważ sama tradycyjna polityka pieniężna nie jest w stanie zlikwidować wszystkich przyczyn obecnej presji inflacyjnej, która wynika przede wszystkim z cen energii i żywności.
Niepokojące jest również ryzyko fragmentacji gospodarek krajowych UE, biorąc pod uwagę rozbieżności w poziomach inflacji wśród krajów strefy euro, od 25,2% w Estonii do 6,6% we Francji w sierpniu 2022 roku.
EBC powinien obecnie dążyć do dalszego zwiększenia odpowiedzialności i przejrzystości. Podczas gdy EBC rozszerzył swoje kompetencje i cele poza stabilność cen, jego praktyki w zakresie odpowiedzialności tylko częściowo ewoluowały.