Potrzebujemy więcej równowagi w walce z inflacją w Europejskim Banku Centralnym

W ubiegłym tygodniu po debacie z prezesem banku Christine Lagarde, przyjęliśmy doroczne rekomendacje dla Europejskiego Banku Centralnego.

Inflacja była jednym z kluczowych tematów naszych rozmów, jednak nie zabrakło również cennej wymiany poglądów na temat zmian klimatycznych i ich związkom z polityką monetarną, a także potrzebie zwrócenia większej uwagi na inne cele, które EBC ma za zadanie realizować – zwłaszcza wykorzystanie jego działań do ochrony stabilności cen przed zmianami klimatycznymi i pomoc w ekologizacji gospodarki.

Zapewnienie stabilności cen wymaga obecnie jeszcze ściślejszej koordynacji polityki fiskalnej i monetarnej, ponieważ sama tradycyjna polityka pieniężna nie jest w stanie zlikwidować wszystkich przyczyn obecnej presji inflacyjnej, która wynika przede wszystkim z cen energii i żywności.

Niepokojące jest również ryzyko fragmentacji gospodarek krajowych UE, biorąc pod uwagę rozbieżności w poziomach inflacji wśród krajów strefy euro, od 25,2% w Estonii do 6,6% we Francji w sierpniu 2022 roku.

EBC powinien obecnie dążyć do dalszego zwiększenia odpowiedzialności i przejrzystości. Podczas gdy EBC rozszerzył swoje kompetencje i cele poza stabilność cen, jego praktyki w zakresie odpowiedzialności tylko częściowo ewoluowały.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

14 marca 2023
Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

🇪🇺🇺🇦 Dane zebrane przez Dział Monitorowania Opinii Publicznej potwierdziły to, co widzimy na codzień - rok po  (...)

13 marca 2023
Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Każda inwestycja dla mieszkańców ogromnie mnie cieszy. Nie inaczej jest w przypadku Domu i Klubu Senior+ ❗❗ 💐 DZ (...)

13 marca 2023
Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rusza kolejna sesja plenarną w Strasburgu, a w niej: - efektywność energetyczna budynków - cel klimatyczny na 2 (...)

12 marca 2023
Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Niemal 200 aktywnych Pań zebrało się w restauracji Cristal w Krotoszynie by świętować 🌷 NASZ dzień. Związkowi E (...)