Podczas ostatniego wspólnego spotkania Komisji ECON i AIDA, w trakcie dyskusji z prelegentami omówiliśmy potencjał i ograniczenia wykorzystania sztucznej inteligencji w usługach finansowych oraz sposoby łagodzenia potencjalnych negatywnych skutków ubocznych.
- Pierwszy panel wydarzenia objął interwencje organów regulacyjnych Unii Europejskiej.
- Drugi panel skupił się na opiniach przedsiębiorstw, organizacji konsumenckich i społeczeństwa obywatelskiego z udziałem prelegentów z BNP-Paribas, organizacji pozarządowej Better Finance i Europejskiej Organizacji Konsumentów.
Temat jest bardzo ważny, ponieważ sztuczna inteligencja ma głęboki wpływ na procesy decyzyjne na rynkach i usługach finansowych i zmienia je.
Proces przekształca typowe czynności wykonywane na tych rynkach i pozwala na nowy zakres usług finansowych, wprowadzając innowacje w transakcjach, aktywach oraz poprawiając dostęp do rynków i usług finansowych.
Regulatorzy na całym świecie zauważyli już, że interakcja między sztuczną inteligencją a sektorem finansowym może dać wiele szans, jednak wiąże się również z konkretnymi zagrożeniami.