🇪🇺Posiedzenie Podkomisji FISC 🇪🇺 a podczas niego istotny temat – rola polityki podatkowej w czasach kryzysu.
Centralnym punktem rozważań o roli podatków w czasie kryzysu powinno być dążenie do utrzymania i zwiększenia konkurencyjności europejskiej gospodarki. Powinniśmy mieć przede wszystkim na uwadze dobro europejskich przedsiębiorstw – zwłaszcza MŚP, najsilniej dotkniętych przez kryzys.
Forsowanie w sprawozdaniu przede wszystkim celów klimatycznych – oznacza dodatkowe uderzenie w te przedsiębiorstwa i nakładanie na nie nowych obciążeń.
Dodatkowo liczne uwagi dotyczące skuteczności i zasadności podejmowanych przez Państwa Członkowskie działań dotyczących czasowych ulg i obniżek podatków – uważam za pochopne i nieprzemyślane. Wiele z tych rozwiązań przyniosło rzeczywistą i odczuwalną ulgę najsilniej dotkniętym przez kryzys, zwłaszcza MŚP.
Wiele tu zależy od lokalnych uwarunkowań i całościowej, prowadzonej przez rządy polityki społeczno – gospodarczej. Właśnie dlatego polityka podatkowa pozostaje i powinna zostać w kompetencji Państw Członkowskich – co stanowczo zbyt słabo jest w sprawozdaniu zaznaczone.
Warunkiem mojego poparcia dla sprawozdania byłoby usunięcie z niego wszelkich sformułowań krytycznych wobec polityki podatkowej Państw Członkowskich (przede wszystkim „wskazywania palcem” na poszczególne państwa), a także wzmianek o możliwym odejściu od jednogłośnego stanowienia w sprawach podatkowych, zwiększenie nacisku na konkurencyjność gospodarki i interes przedsiębiorców – a osłabienie akcentów „zielonych”.