Posiedzenie Podkomisji FISC

🇪🇺Posiedzenie Podkomisji FISC 🇪🇺 a podczas niego istotny temat – rola polityki podatkowej w czasach kryzysu.

Centralnym punktem rozważań o roli podatków w czasie kryzysu powinno być dążenie do utrzymania i zwiększenia konkurencyjności europejskiej gospodarki. Powinniśmy mieć przede wszystkim na uwadze dobro europejskich przedsiębiorstw – zwłaszcza MŚP, najsilniej dotkniętych przez kryzys.

Forsowanie w sprawozdaniu przede wszystkim celów klimatycznych – oznacza dodatkowe uderzenie w te przedsiębiorstwa i nakładanie na nie nowych obciążeń.

Dodatkowo liczne uwagi dotyczące skuteczności i zasadności podejmowanych przez Państwa Członkowskie działań dotyczących czasowych ulg i obniżek podatków – uważam za pochopne i nieprzemyślane. Wiele z tych rozwiązań przyniosło rzeczywistą i odczuwalną ulgę najsilniej dotkniętym przez kryzys, zwłaszcza MŚP.

Wiele tu zależy od lokalnych uwarunkowań i całościowej, prowadzonej przez rządy polityki społeczno – gospodarczej. Właśnie dlatego polityka podatkowa pozostaje i powinna zostać w kompetencji Państw Członkowskich – co stanowczo zbyt słabo jest w sprawozdaniu zaznaczone.

Warunkiem mojego poparcia dla sprawozdania byłoby usunięcie z niego wszelkich sformułowań krytycznych wobec polityki podatkowej Państw Członkowskich (przede wszystkim „wskazywania palcem” na poszczególne państwa), a także wzmianek o możliwym odejściu od jednogłośnego stanowienia w sprawach podatkowych, zwiększenie nacisku na konkurencyjność gospodarki i interes przedsiębiorców – a osłabienie akcentów „zielonych”.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

22 listopada 2023
Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

🇪🇺 W Parlamencie Europejskim gościliśmy Prezydenta Kenii Williama Ruto. Wezwał do zacieśnienia współpracy między (...)

21 listopada 2023
Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

🌍🛠️ Parlament Europejski podejmuje ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji! Wczoraj przyjęliśmy stanowis (...)

21 listopada 2023
Debata w sprawie zmian traktatów

Debata w sprawie zmian traktatów

🇪🇺 Dziś podczas Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego bardzo ważna debata dla nas Polaków i wszystkich Europejczy (...)

19 listopada 2023
Sesja Plenarną w Strasburgu!

Sesja Plenarną w Strasburgu!

🇪🇺 Już jutro rozpoczynamy Sesję Plenarną  (...)