W ubiegłym tygodniu brałam udział w 2. posiedzeniu FISC . Tematem była Reforma międzynarodowego systemu podatkowego.
Wraz z Benjaminem Angelem (dyrektorem ds. Podatków bezpośrednich w DG TAXUD) i Pascalem Saint Amansem (dyrektorem ds. Polityki podatkowej w OECD) mieliśmy możliwość omówienia trwającej reformy międzynarodowego systemu podatkowego.
Poczyniono znaczne postępy, aby zapewnić stosowanie bardziej sprawiedliwych przepisów podatkowych na całym świecie; dopilnować, aby nowe zasady określające, gdzie należy płacić podatek, zostały wprowadzone wraz z globalną minimalną stawką podatkową, która pomogłaby krajom w rozwiązaniu problemu unikania opodatkowania przez przedsiębiorstwa międzynarodowe.
Nadal pozostają jednak kwestie polityczne i techniczne, w przypadku których różnice nadal wymagają zniwelowania. USA ze względu na giganty cyfrowe, które będą podlegały opodatkowaniu w innym niż miejscu rejestracji firmy przedłużają rozmowy.
W międzyczasie kilka krajów, w tym państwa członkowskie, wprowadza jednostronne podatki cyfrowe.
Debata toczy się zatem w bardzo odpowiednim momencie, wiedząc, że Parlament Europejski wyraził już wolę, aby w przypadku braku porozumienia do końca 2020 r. Unia Europejska przyjęła inicjatywę i wprowadziła podatek cyfrowy na całym swoim terenie.