🇪🇺 Ostatnie posiedzenie Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia skupiło się głównie na wspólnych europejskich działaniach w zakresie pracy opiekuńczej, która wykonywana jest w większości przez kobiety.
Wiąże się ona z obciążeniami fizycznymi, jak i psychicznymi. Państwa członkowskie powinny zapewnić odpowiednie finansowanie i stworzyć właściwe warunki tej pracy. Podkreślano, że należy walczyć z nierównościami w dostępie do usług opiekuńczych, całe społeczeństwo powinno być zaangażowane w świadczenie usług opiekuńczych dla różnych grup (osoby starsze, niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, itd).
Kolejny temat dotyczył praw kobiet w Afganistanie. Sytuacja kobiet w tym kraju jest bardzo trudna. Nie mają one dostępu do nauki, do opieki, są porywane, gwałcone. Kobiety, które walczą o swoje prawa, trafiają do więzienia wraz ze swoimi rodzinami. Wydaje się, że Talibowie chcą wykluczyć kobiety z życia społecznego, kulturowego, chcą stłumić i pozbawić kobiety głosu. Należy pomóc tym kobietom, walczyć o praworządność dla nich, prawo do edukacji, opieki zdrowotnej oraz rozwoju społecznego i gospodarczego. Należy wymagać, aby kraje, które związane są z Talibami, wpływały na zmianę ich postawy. Parlament i Komisja będzie monitorowała sytuację kobiet w Afganistanie.
Zwalczanie przemocy związanej z płcią w Internecie, to trzeci omawiany temat. Przemoc w sieci ze względu na płeć jest nieskrępowanym i w większości anonimowym przedłużeniem rosnącej przemocy w naszych społeczeństwach. Przestępstwa cyfrowe, akty zastraszania, nękania, stalkingu, molestowania i inne rodzaje przemocy dotykają głównie kobiety i dziewczęta za pośrednictwem Internetu, portali społecznościowych i SMS-ów. Cyberprzemoc niesie ze sobą niszczące skutki na dzieci i młodzież, nawet treści edukacyjne przemycają niewłaściwe treści. Istotna jest rola szkół w edukacji i informowaniu o zagrożeniach w sieci. Przemoc w sieci należy traktować i sankcjonować, jak przemoc w życiu realnym.