Podkomisja FISC

Wysłuchanie na temat: „Rola zachęt i zwolnień podatkowych w ramach reformy opodatkowania przedsiębiorstw oraz promowania konkurencyjności gospodarek europejskich”

Podczas dzisiejszego posiedzenia podkomisji FISC rozmawialiśmy na temat zachęt i zwolnień podatkowych w kontekście reformy opodatkowania przedsiębiorstw. Dla przyszłej reformy jest to jedna z najważniejszych spraw, ponieważ ukrócenie nieuczciwych praktyk w tej dziedzinie jest priorytetem.

W europejskim „krajobrazie podatkowym” od lat najbardziej szkodliwą rzeczą nie są zróżnicowane stawki podatkowe, ale właśnie liczne (i często uznaniowe) zwolnienia i zachęty, zwłaszcza wobec wielkich, międzynarodowych przedsiębiorstw. Pozwalają one tym przedsiębiorstwom na „optymalizację podatkową” w niektórych państwach członkowskich (jak Cypr, Malta, Holandia, Luxemburg, Irlandia), ze szkodą dla pozostałych państw, w których te przedsiębiorstwa również działają i przynoszą zyski.

Nieuczciwość takiej sytuacji polega na tym, że dokonuje się niejako obok (czy za plecami) normalnej i zdrowej konkurencji podatkowej. Każde państwo chce „ściągnąć” do siebie duże przedsiębiorstwa i czerpać z tego korzyści. Temu celowi służy konkurencja podatkowa. Także Polska stara się być na tym polu konkurencyjna, zachowując jedne z niższych w Europie stawki opodatkowania przedsiębiorstw!

O ile jednak taka konkurencja „z otwartą przyłbicą” jest czymś zdrowym i normalnym – o tyle system ulg i wyjątków dla poszczególnych przedsiębiorstw wypacza konkurencję, wprowadza element nierówności oraz – co równie ważne – odbywa się zawsze ze szkodą dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają szans na podobnie preferencyjne podejście.

Dlatego w Unii Europejskiej poszukujemy obecnie rozwiązań, które – szanując niezależność Państw Członkowskich w kwestiach podatkowych oraz zachowując konkurencję podatkową – zapobiegało takim nadużyciom i prowadziło do zapewnienia równych warunków dla wszystkich.

W debacie udział wzięli:
✔️ Benjamin Angel, dyrektor ds. podatków bezpośrednich, DG TAXUD, Komisja Europejska
✔️ Agustin Redonda, Senior Fellow w Radzie Polityki Gospodarczej (CEP)
✔️ Gerhard Huemer, dyrektor ds. polityki gospodarczej i fiskalnej w SMEunited
✔️ Profesor dr Nadine Riedel, dyrektor Instytutu Gospodarki Publicznej i Regionalnej na Uniwersytecie w Münster.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

2 sierpnia 2022
Pierwsza część pomocy makrofinansowej dla Ukrainy została wypłacona

Pierwsza część pomocy makrofinansowej dla Ukrainy został (...)

Komisja Europejska wypłaciła dziś pierwszą połowę (500 mln EUR) nowej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartości 1  (...)

2 sierpnia 2022
Cześć i chwała bohaterom

Cześć i chwała bohaterom

Z okazji wczorajszej rocznicy złożyliśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Kościuszki w Kępnie upamiętniając 7 (...)

2 sierpnia 2022
Świadczenia dla druhów OSP z powiatu Kępińskiego

Świadczenia dla druhów OSP z powiatu Kępińskiego

Już ponad 200 druhów OSP z powiatu Kępińskiego 👍 oraz kilkuset z województwa Wielkopolskiego odebrało decyzję o d (...)

1 sierpnia 2022
Świadczenia ratownicze dla druhów OSP z gminy Kobyla Góra

Świadczenia ratownicze dla druhów OSP z gminy Kobyla Góra

🚒 Dzięki ustawie wprowadzonej z początkiem tego roku, wdrożono wiele istotnych zmian w zakresie działania OSP. Wśród (...)