Podczas ostatniej Sesji Plenarnej skierowałam do Komisji Europejskiej szereg pytań

🇪🇺 Podczas ostatniej Sesji Plenarnej skierowałam do Komisji Europejskiej szereg pytań, dotyczących szkodliwość E129, czyli czerwieni allura – syntetycznego barwnika. Jest on używany jest przez producentów spożywczych napojów gazowanych i niegazowanych, herbat, galaretek, wyrobów cukierniczych, płatków śniadaniowych, herbatników czekoladowych czy żelków. W branży kosmetycznej E129 służy jako składnik kolorowych pomadek, czy pigmentów do tatuaży.

Niedawno opublikowane zostały wyniki badań profesora z McMaster University w Kanadzie, które ukazują szkodliwy wpływ barwnika E129 na kondycję jelit.

Czerwień allura działa destrukcyjnie na barierę chroniącą jelito przed wpływem szkodliwych czynników, co w rezultacie prowadzi do zapalenia okrężnicy. E129 zwiększa produkcję serotoniny w obrębie jelit, co skutkuje zmianą składu mikroflory. Z badań naukowych dodatkowo wynika, że zawarta w barwniku p-krezydyna może zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych przewodu pokarmowego.

Mając na uwadze cele strategiczne polityki zdrowotnej UE jakimi są wspieranie dobrego zdrowia, czy ochrona obywateli przed zagrożeniami dla zdrowia poprosiłam Komisję Europejską o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1️⃣ Czy KE przeprowadziła badania stwierdzające szkodliwość E129 dla zdrowia ludzkiego?

2️⃣ Czy KE zamierza wprowadzić regulacje ograniczające stosowanie E129 w europejskich produktach oraz jaki bezpośredni wpływ może nieść takie ograniczenie dla przemysłu spożywczego i kosmetycznego w UE?

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)