Podczas ostatniej Sesji Plenarnej skierowałam do Komisji Europejskiej szereg pytań

🇪🇺 Podczas ostatniej Sesji Plenarnej skierowałam do Komisji Europejskiej szereg pytań, dotyczących szkodliwość E129, czyli czerwieni allura – syntetycznego barwnika. Jest on używany jest przez producentów spożywczych napojów gazowanych i niegazowanych, herbat, galaretek, wyrobów cukierniczych, płatków śniadaniowych, herbatników czekoladowych czy żelków. W branży kosmetycznej E129 służy jako składnik kolorowych pomadek, czy pigmentów do tatuaży.

Niedawno opublikowane zostały wyniki badań profesora z McMaster University w Kanadzie, które ukazują szkodliwy wpływ barwnika E129 na kondycję jelit.

Czerwień allura działa destrukcyjnie na barierę chroniącą jelito przed wpływem szkodliwych czynników, co w rezultacie prowadzi do zapalenia okrężnicy. E129 zwiększa produkcję serotoniny w obrębie jelit, co skutkuje zmianą składu mikroflory. Z badań naukowych dodatkowo wynika, że zawarta w barwniku p-krezydyna może zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych przewodu pokarmowego.

Mając na uwadze cele strategiczne polityki zdrowotnej UE jakimi są wspieranie dobrego zdrowia, czy ochrona obywateli przed zagrożeniami dla zdrowia poprosiłam Komisję Europejską o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1️⃣ Czy KE przeprowadziła badania stwierdzające szkodliwość E129 dla zdrowia ludzkiego?

2️⃣ Czy KE zamierza wprowadzić regulacje ograniczające stosowanie E129 w europejskich produktach oraz jaki bezpośredni wpływ może nieść takie ograniczenie dla przemysłu spożywczego i kosmetycznego w UE?

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)