Podatek u źródła Withholding tax

Podatek u źródła Withholding tax to bardzo potrzebna regulacja. Rocznie Unia traci około 170 miliardów euro dochodów z podatków, które są wyprowadzane do rajów podatkowych!

Z tego około 60 miliardów wynosi ubytek podatku od osób prawnych. Jako Unia Europejska tracimy ogromne pieniądze, a jednocześnie tniemy niektóre wydatki budżetowe UE jak np. na politykę spójności, gdzie moglibyśmy przeznaczyć większe pieniądze np. na edukację i badania, dzięki temu UE mogła się szybciej rozwijać w kolejnych latach.

Aby to zrobić wystarczy powstrzymać wyciek pieniędzy do rajów podatkowych. Efektywne opodatkowanie korporacji w państwach UE spadło w ostatnich dwóch dekadach o 8 punktów procentowych (z 24 proc. na 16 proc.). Międzynarodowe firmy

swobodnie przenoszą zyski z krajów, w których działają, do państw z łagodniejszymi systemami podatkowymi w UE. Zmiany w polityce WHT są dobrym krokiem, żeby odwrócić ten trend.

Zarówno Pan Sprawozdawca, jak i wielu posłów do PE w swoich poprawkach proponują harmonizacje stawki WHT we wszystkich krajach UE, Pada np. propozycja, żeby zastosować bardzo wysoka stawkę holenderska – 25% (poprawka p. Ernest Uratsun, z Grupy Zielonych). Uważam, iż jeżeli mamy iść tak daleko, to powinniśmy jednak zostawić krajom członkowskim swobodę i ustalić np. minimalna stawkę WHT, a nie jedna wspólna dla wszystkich. Pozwoli to rozwiązać duży problem moim zdaniem, nieuczciwej konkurencji podatkowej niektórych państw, które używają stawek 0%.

Należy również pamiętać, że nawet ustalenie minimalnej stawki, może być kością niezgody pomiędzy krajami członkowskimi i może zając to lata. Dużo łatwiej będzie zharmonizować i ujednolicić procedury poboru i zwolnienia. Można tego dokonać

poprzez cyfryzacje, zcentralizowany pobór w każdym kraju i ułatwienia legislacyjne. Szczególnie, ostatnia afera Cum-ex, pokazała, iż obecna procedura jest narażona na oszustwa! Uczyńmy jurysdykcje europejska bardziej atrakcyjną dla inwestorów zewnętrznych, właśnie dzięki przejrzystym przepisom i łatwym procedurom. To właśnie powinno być naszym priorytetem!

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

22 listopada 2023
Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

🇪🇺 W Parlamencie Europejskim gościliśmy Prezydenta Kenii Williama Ruto. Wezwał do zacieśnienia współpracy między (...)

21 listopada 2023
Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

🌍🛠️ Parlament Europejski podejmuje ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji! Wczoraj przyjęliśmy stanowis (...)

21 listopada 2023
Debata w sprawie zmian traktatów

Debata w sprawie zmian traktatów

🇪🇺 Dziś podczas Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego bardzo ważna debata dla nas Polaków i wszystkich Europejczy (...)

19 listopada 2023
Sesja Plenarną w Strasburgu!

Sesja Plenarną w Strasburgu!

🇪🇺 Już jutro rozpoczynamy Sesję Plenarną  (...)