Plany naprawcze i nierówności w UE komisja ECON

Konieczne jest połączenie semestru europejskiego z krajowymi planami naprawczymi, w celu zwiększenia efektywność, jesteśmy zaniepokojeni utrzymującymi się nierównościami majątkowymi w UE.

Przeprowadziliśmy dialog gospodarczy z komisarzami Valdisem Dombrovskisem i Paolo Gentilonim. Zapytaliśmy m.in. o dezaktywację Ogólnej Klauzuli Ucieczki (GEC) w 2023 roku w obliczu utrzymujących się nierówności w UE. Przedstawiliśmy również propozycje większego dostosowania Instrumentu na rzecz Odbudowy i Odporności do planów krajowych oraz europejskiego semestru i zaleceń dla poszczególnych krajów.

GEC umożliwił państwom członkowskim poradzenie sobie z konsekwencjami kryzysu COVID-19, ponieważ mogły one odejść od normalnych wymogów budżetowych. Dezaktywacja GEC może być przedwczesna, zważywszy na gospodarcze skutki wariantu Omicron, a także rosnącą inflację i ceny energii, wąskie gardła w dostawach i napięcia międzynarodowe.

Wiceprzewodniczący Dombrovskis powtórzył, że gospodarka UE powróciła już do poziomu sprzed kryzysu, przedstawiając jako dowód rekordowo niskie bezrobocie, ale przypomniał również, że decyzja GEC jest oparta na danych i może zostać zmieniona w przypadku poważnego wstrząsu gospodarczego. Komisarze zapewnili też, że Komisja podzieli się z posłami wskazówkami fiskalnymi, jak stosować zasady fiskalne w 2023 roku. Komisja będzie też współpracować z państwami członkowskimi nad zmniejszeniem ich pokryzysowego zadłużenia w taki sposób, by nie hamować ich wzrostu.

Zaproponowaliśmy, by połączyć semestr europejski z RRF, unikając jednocześnie nakładania się na siebie i obciążeń administracyjnych dla państw członkowskich. Większa odpowiedzialność za RRF i gotowość do wdrażania reform wynikają nie tylko z finansowania opartego na realizacji, ale także z większego zaangażowania państw członkowskich w opracowywanie krajowych planów naprawczych zgodnie z ich własnymi potrzebami w zakresie inwestycji i reform.

Komisarze przyznali, że istnieją wnioski wyciągnięte z RRF, które można by zastosować w procesie europejskiego semestru, ale zapewnili, że dyskusje na ten temat są w toku. Stwierdzili również, że wzajemne powiązania między RRF a semestrem będą częścią przeglądu ram zarządzania gospodarczego, w sprawie którego Komisja przedstawi wniosek w najbliższych miesiącach.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliÅ›my wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji WolnoÅ›ci Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejÅ›cie do zakazu poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych ðŸ (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

PrzyjÄ™liÅ›my rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegÅ‚ym tygodniu jako Parlament Europejski przyjÄ™liÅ›my trzy rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach, Su (...)