Nowy mechanizm KE zapobiegający stosowaniu przez państwa trzecie nielegalnych nacisków ekonomicznych

Komisja Europejska pracuje nad mechanizmem Anti-Coercion Instrument (ACI), który ma zapobiegać stosowaniu przez państwa trzecie nielegalnych nacisków ekonomicznych wobec krajów unijnych i firm z tych krajów. 🇪🇺

Nowy instrument umożliwi Komisji Europejskiej wprowadzenie środków zaradczych, jeśli próby polubownego zakończenia sporów między krajami się nie powiodą. ACI daje Unii Europejskiej konkretne narzędzia, np. nakładanie ceł, ograniczanie importu z danego kraju, ograniczenia dotyczące usług i inwestycji lub działania ograniczające dostęp kraju trzeciego do rynku wewnętrznego UE. Instrument ma wejść w życie na początku 2023 roku.

O pomoc będą mogły występować firmy i stowarzyszenia przedsiębiorców. Firma, która eksportuje do kraju trzeciego i spotka się z takimi praktykami, będzie mogła zwrócić na to uwagę Komisji Europejskiej.

Przykładem takich praktyk są działania Rosji względem europejskich odbiorców gazu zintensyfikowane po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)