Nowy mechanizm KE zapobiegający stosowaniu przez państwa trzecie nielegalnych nacisków ekonomicznych

Komisja Europejska pracuje nad mechanizmem Anti-Coercion Instrument (ACI), który ma zapobiegać stosowaniu przez państwa trzecie nielegalnych nacisków ekonomicznych wobec krajów unijnych i firm z tych krajów. 🇪🇺

Nowy instrument umożliwi Komisji Europejskiej wprowadzenie środków zaradczych, jeśli próby polubownego zakończenia sporów między krajami się nie powiodą. ACI daje Unii Europejskiej konkretne narzędzia, np. nakładanie ceł, ograniczanie importu z danego kraju, ograniczenia dotyczące usług i inwestycji lub działania ograniczające dostęp kraju trzeciego do rynku wewnętrznego UE. Instrument ma wejść w życie na początku 2023 roku.

O pomoc będą mogły występować firmy i stowarzyszenia przedsiębiorców. Firma, która eksportuje do kraju trzeciego i spotka się z takimi praktykami, będzie mogła zwrócić na to uwagę Komisji Europejskiej.

Przykładem takich praktyk są działania Rosji względem europejskich odbiorców gazu zintensyfikowane po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)