Nie możemy pozwolić na krzywdę dzieci!

Wraz z pozostałymi Posłami EKR podpisaliśmy rezolucję dotyczącą najbardziej bezbronnych ofiar wojny – ukraińskich dzieci.

Sytuacja w Ukrainie jest niesłychanie trudna. Jej obywatele, ze względu na nieuzasadnioną agresję ze strony Rosji, muszą stawiać czoła najtrudniejszym wyzwaniom i walczyć o swoje życie.

Szacuje się, że od początku rozpoczęcia wojny, czyli od 24 lutego 2022 r., ponad milion Ukraińców zostało przymusowo deportowanych do Federacji Rosyjskiej. Musimy pamiętać, że te liczby mogą być znacząco niedoszacowane, w niektórych źródłach czytamy nawet o 2,5 miliona osób. A liczby deportowanych wciąż rosną.

Deportacje są jednym z najpoważniejszych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego popełnionych przez Federację Rosyjską podczas wojny, co zauważyło również OBWE czy ONZ. Musimy pamiętać, że obywatele Ukrainy są narażeni na wiele nadużyć oczekując na swoje procesy po stronie rosyjskiej.

W związku z ucieczką przed wojną, to właśnie dzieci są szczególnie narażone na przemoc, wykorzystywanie czy handel ludźmi. Uciekając przed wojną, często pozbawione opieki.
Nie możemy przejść obojętnie obok danych, które 3 września 2022 r. przedstawił ukraiński Rzecznik Praw Obywatelskich – stwierdził, że ponad 200 tys. dzieci zostało już siłą wywiezionych do Federacji Rosyjskiej z zamiarem udostępnienia ich do adopcji przez rodziny rosyjskie.

Te działania Federacji Rosyjskiej mają charakter systematyczny i zakrojony na szeroką skalę. Kiedy dzieci opuszczą teren Ukrainy ich powrót do rodziców lub opiekunów jest właściwie niemożliwy.

Potępiamy działania wojenne Rosji oraz wzywamy do pełnego przestrzegania zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego i natychmiastowego zaprzestania przymusowych deportacji i przymusowego przekazywania ukraińskich cywilów do Rosji, wszelkich przymusowych transferów dzieci na terytoria okupowane przez Rosję, jak również wszelkich adopcji międzykrajowych dzieci.

Organizacje międzynarodowe muszą podjąć jak najszybsze kroki, by skutecznie i jak najszybciej zakończyć opisane działania.
Nie możemy dopuścić, aby powtórzyły się zbrodnie, które przed laty działy się na terytoriach okupowanych przez Sowietów. Pamiętając o nich – musimy działać.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

20 września 2022
Umowa dotycząca finansowania z Funduszu Odbudowy

Umowa dotycząca finansowania z Funduszu Odbudowy

🇪🇺 Umowa dotycząca finansowania z Funduszu Odbudowy pomiędzy Polską, a Komisją Europejską PODPISANA❗️ 🇪🇺 (...)

20 września 2022
Piknik z Produktem. Polskim w Koźminie Wielkopolskim

Piknik z Produktem. Polskim w Koźminie Wielkopolskim

Za nami kolejne święto polskiej i europejskiej kultury 🇵🇱🇪🇺 W ostatniej Bitwie Regionów wzięły udział Ko (...)

19 września 2022
Musimy walczyć z wylesianiem w Polsce i całej Europie!

Musimy walczyć z wylesianiem w Polsce i całej Europie!

Wedlug szacunków, ponad 700 000 hektarów lasów w UE 🇪🇺 zostało strawionych przez pożary w bieżącym roku. To niec (...)

16 września 2022
Musimy pamiętać o naszej historii, aby budować przyszłość na właściwych fundamentach

Musimy pamiętać o naszej historii, aby budować przyszło (...)

Musimy pamiętać o naszej historii, aby budować przyszłość na właściwych fundamentach 🇪🇺 Podjęcie tematu rep (...)