Nie możemy pozwolić na krzywdę dzieci!

Wraz z pozostałymi Posłami EKR podpisaliśmy rezolucję dotyczącą najbardziej bezbronnych ofiar wojny – ukraińskich dzieci.

Sytuacja w Ukrainie jest niesłychanie trudna. Jej obywatele, ze względu na nieuzasadnioną agresję ze strony Rosji, muszą stawiać czoła najtrudniejszym wyzwaniom i walczyć o swoje życie.

Szacuje się, że od początku rozpoczęcia wojny, czyli od 24 lutego 2022 r., ponad milion Ukraińców zostało przymusowo deportowanych do Federacji Rosyjskiej. Musimy pamiętać, że te liczby mogą być znacząco niedoszacowane, w niektórych źródłach czytamy nawet o 2,5 miliona osób. A liczby deportowanych wciąż rosną.

Deportacje są jednym z najpoważniejszych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego popełnionych przez Federację Rosyjską podczas wojny, co zauważyło również OBWE czy ONZ. Musimy pamiętać, że obywatele Ukrainy są narażeni na wiele nadużyć oczekując na swoje procesy po stronie rosyjskiej.

W związku z ucieczką przed wojną, to właśnie dzieci są szczególnie narażone na przemoc, wykorzystywanie czy handel ludźmi. Uciekając przed wojną, często pozbawione opieki.
Nie możemy przejść obojętnie obok danych, które 3 września 2022 r. przedstawił ukraiński Rzecznik Praw Obywatelskich – stwierdził, że ponad 200 tys. dzieci zostało już siłą wywiezionych do Federacji Rosyjskiej z zamiarem udostępnienia ich do adopcji przez rodziny rosyjskie.

Te działania Federacji Rosyjskiej mają charakter systematyczny i zakrojony na szeroką skalę. Kiedy dzieci opuszczą teren Ukrainy ich powrót do rodziców lub opiekunów jest właściwie niemożliwy.

Potępiamy działania wojenne Rosji oraz wzywamy do pełnego przestrzegania zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego i natychmiastowego zaprzestania przymusowych deportacji i przymusowego przekazywania ukraińskich cywilów do Rosji, wszelkich przymusowych transferów dzieci na terytoria okupowane przez Rosję, jak również wszelkich adopcji międzykrajowych dzieci.

Organizacje międzynarodowe muszą podjąć jak najszybsze kroki, by skutecznie i jak najszybciej zakończyć opisane działania.
Nie możemy dopuścić, aby powtórzyły się zbrodnie, które przed laty działy się na terytoriach okupowanych przez Sowietów. Pamiętając o nich – musimy działać.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

17 stycznia 2023
30 lat jednolitego rynku europejskiego

30 lat jednolitego rynku europejskiego

1 stycznia 1993 r. ustanowiono jednolity rynek europejski, który dał nam swobodny przepływ ✔️ towarów, ✔️ usług, (...)

17 stycznia 2023
stałe nabory do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

stałe nabory do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (...)

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi stałe nabory do licznych programów. Zależy mi, na wsp (...)

17 stycznia 2023
Szwecja przejmuje prezydencję w Radzie UE

Szwecja przejmuje prezydencję w Radzie UE

🇪🇺Szwecja przejmuje prezydencję w Radzie UE 🇸🇪 Cztery priorytety szwedzkiej prezydencji to: ✔️ Bezpiecze (...)

16 stycznia 2023
Już dziś rozpoczyna się Sesja Plenarna w Strasburgu

Już dziś rozpoczyna się Sesja Plenarna w Strasburgu

 (...)