Nie możemy pozwolić na krzywdę dzieci!

Wraz z pozostałymi Posłami EKR podpisaliśmy rezolucję dotyczącą najbardziej bezbronnych ofiar wojny – ukraińskich dzieci.

Sytuacja w Ukrainie jest niesłychanie trudna. Jej obywatele, ze względu na nieuzasadnioną agresję ze strony Rosji, muszą stawiać czoła najtrudniejszym wyzwaniom i walczyć o swoje życie.

Szacuje się, że od początku rozpoczęcia wojny, czyli od 24 lutego 2022 r., ponad milion Ukraińców zostało przymusowo deportowanych do Federacji Rosyjskiej. Musimy pamiętać, że te liczby mogą być znacząco niedoszacowane, w niektórych źródłach czytamy nawet o 2,5 miliona osób. A liczby deportowanych wciąż rosną.

Deportacje są jednym z najpoważniejszych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego popełnionych przez Federację Rosyjską podczas wojny, co zauważyło również OBWE czy ONZ. Musimy pamiętać, że obywatele Ukrainy są narażeni na wiele nadużyć oczekując na swoje procesy po stronie rosyjskiej.

W związku z ucieczką przed wojną, to właśnie dzieci są szczególnie narażone na przemoc, wykorzystywanie czy handel ludźmi. Uciekając przed wojną, często pozbawione opieki.
Nie możemy przejść obojętnie obok danych, które 3 września 2022 r. przedstawił ukraiński Rzecznik Praw Obywatelskich – stwierdził, że ponad 200 tys. dzieci zostało już siłą wywiezionych do Federacji Rosyjskiej z zamiarem udostępnienia ich do adopcji przez rodziny rosyjskie.

Te działania Federacji Rosyjskiej mają charakter systematyczny i zakrojony na szeroką skalę. Kiedy dzieci opuszczą teren Ukrainy ich powrót do rodziców lub opiekunów jest właściwie niemożliwy.

Potępiamy działania wojenne Rosji oraz wzywamy do pełnego przestrzegania zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego i natychmiastowego zaprzestania przymusowych deportacji i przymusowego przekazywania ukraińskich cywilów do Rosji, wszelkich przymusowych transferów dzieci na terytoria okupowane przez Rosję, jak również wszelkich adopcji międzykrajowych dzieci.

Organizacje międzynarodowe muszą podjąć jak najszybsze kroki, by skutecznie i jak najszybciej zakończyć opisane działania.
Nie możemy dopuścić, aby powtórzyły się zbrodnie, które przed laty działy się na terytoriach okupowanych przez Sowietów. Pamiętając o nich – musimy działać.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)