Koniec greenwashingu u Unii Europejskiej

Greenwashing często tłumaczony jest jako „zielone kłamstwo” – to nieetyczna praktyka w dziedzinie komunikowania społecznej odpowiedzialności biznesu. Przez kłamstwo producenci stwarzają wrażenie dbania o środowisko, które wcale nie jest prawdziwe.
Komisja IMCO przyjęła stanowisko w sprawie projektu ustawy, której celem projektu jest poprawa oznakowania produktów, w taki sposób, aby konsumenci mogli podejmować decyzje przyjazne dla środowiska, a przedsiębiorstwa były zmotywowane do oferowania im trwałych i zrównoważonych produktów.

W zatwierdzonym projekcie pojawiła się propozycja zakazania ogólnych oświadczeń środowiskowych, takich jak „przyjazny dla środowiska”, „naturalny”, „biodegradowalny”, „neutralny dla klimatu” lub „eko”. Producenci nie mogliby już reklamować swoich produktów w tak ogólny sposób, jeśli nie można uzasadnić tych stwierdzeń lub nie są one poparte szczegółowymi dowodami lub informacjami.

Oświadczenia oparte wyłącznie na systemach kompensacji emisji dwutlenku węgla nie byłyby już w ogóle dozwolone – to samo dotyczy oświadczeń o całym produkcie, jeżeli oświadczenie jest prawdziwe tylko w odniesieniu do jego części. Oznacza to, że nie będzie już można wprowadzać na rynek produktu, który mówi, że jest „wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu”, jeśli tylko opakowanie zawiera materiały pochodzące z recyklingu.

Ponadto wszyscy producenci byliby zobowiązani do wprowadzania na rynek wyłącznie produktów, które są zaprojektowane tak, aby były kompatybilne z materiałami eksploatacyjnymi, częściami zamiennymi lub akcesoriami (na przykład ładowarkami lub wkładami atramentowymi) dostarczanymi również przez innych producentów.
Jeżeli produkt nie nadaje się do naprawy, nabywcy musieliby zostać poinformowani o tym fakcie oraz o wszelkich innych ograniczeniach dotyczących naprawy przed dokonaniem zakupu.

Aby umożliwić lepsze porównanie produktów i ograniczyć ogromną liczbę mylących etykiet, w przyszłości dozwolone będą jedynie etykiety dotyczące zrównoważonego rozwoju oparte na oficjalnych systemach certyfikacji lub ustanowione przez organy publiczne. Narzędzia do porównywania produktów, takie jak strony internetowe, musiałyby ujawniać wybraną przez siebie metodę porównania, recenzowane produkty i ich dostawców, a także aktualizować te informacje, aby uniknąć wprowadzania konsumentów w błąd.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)