Komisja FISC w sprawie PandoraPapers

👥 Lekcje wyciągnięte z Pandora Papers i innych rewelacji – kolejny raport w Podkomisji FISC, którego jestem kontrsprawozdawczynią.

Nie możemy mnożyć i rozbudowywać nadmiernie ustawodawstwa, a przede wszystkim skupiać się na pełnej implementacji istniejących rozwiązań prawnych oraz na współpracy między państwami. Dlatego potrzebujemy pełnej implementacji w państwach Unii Europejskiej dyrektywy w sprawie sygnalistów oraz pełnego wykorzystania możliwości DAC6.

‼️Pilnie musimy rozwiązać:

– kwestię funkcjonowania faktycznego oligopolu czterech firm doradczych oraz ich powiązań ze sprawami rosyjskich oligarchów;
– kwestię przywilejów w niektórych państwach UE dla obcokrajowców dysponujących dużym kapitałem – co również wiąże się z problemem rosyjskich oligarchów;
– trudną kwestię tzw. drzwi obrotowych – zajmowania przez te same, należące do urzędniczej elity osoby stanowisk – zamiennie – w administracji państwowej oraz wielkich firmach doradczych.

❌Nie zgodzę się w dalszych pracach nad raportem:

– na przekroczenie przez Parlament jego kompetencji i zbyt nachalnej krytyki pod adresem Rady czy ingerowania w kompetencje Państw Członkowskich.
– na tzw. naming and shaming – czyli otwartego piętnowania konkretnych państw członkowskich za posunięcia, do których – zgodnie z traktatami – miały pełne prawo.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

18 listopada 2022
jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie

jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strz (...)

Serdecznie dziękuję za zaproszenie! Niesamowity jubileusz - 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszyn (...)

17 listopada 2022
NIE DLA DEZINFORMACJI

NIE DLA DEZINFORMACJI

Nie dajmy się dezinformacji, weryfikujmy źródła newsów! Unia Europejska walczy z fałszywymi informacjami. 🇪🇺🇵 (...)

16 listopada 2022
Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskiej

Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskie (...)

Akt o usługach cyfrowych to zbiór nowych unijnych przepisów mających zapewnić bezpieczniejsze i bardziej rozliczalne śr (...)

16 listopada 2022
Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Seniorzy! Dziękuję, że mogę codziennie się od Was uczyć, obserwować i wspierać Wasze wspaniałe inicjatywy! Jestem pe (...)