Komisja FEMM

Przemoc to naruszenie praw człowieka! To przestępstwo! Ofiara przemocy jest stroną słabszą i powinna otrzymywać pomoc!!

To dla mnie bardzo ważne, że jako Parlament Europejski pracujemy nad tak ważnym sprawozdaniem w sprawie wpływu, jaki na kobiety i dzieci wywierają przemoc ze strony partnera oraz prawo pieczy nad dzieckiem

Dziękuję także za uwzględnienie wszystkich poprawek!

Wszyscy zgadzamy się, że przemoc domowa, to przestępstwo przeciwko

najbliższym, którzy zaufali sprawcy. Ogromnie ubolewam, że tak wiele kobiet jest w trudnej sytuacji.

W trakcie pomocy osobom dotkniętym przemocą zauważyłam, jak trudno udowodnić przemoc emocjonalną, psychiczną, ekonomiczną. To okropne zjawisko spotyka wile kobiet i objawia się na wiele sposobów, jednak ostatecznie kończy się brakiem poczucia bezpieczeństwa, brakiem pewności siebie, słabnącymi siłami do działania, a także koniecznością zakończenia kariery zawodowej. Wiele kobiet mierzy się również z całkowitym brakiem dostępu do domowego budżetu.

To niewiarygodnie przykre, że osoby mierzÄ…ce siÄ™ na codzieÅ„ z takimi wyzwaniami napotykajÄ… kolejny mur – obojÄ™tnoÅ›ci instytucji. CzÄ™sto ofiary muszÄ… udowadniać, że pozostanie w przemocowym zwiÄ…zku nie oznacza zgody na takie zachowanie partnera.

Wiele osób wstydzi się opowiedzieć o swojej sytuacji, ponieważ to na nie przerzuca jest odpowiedzialność i wina za zachowanie oprawcy! Oprawca jest też często usprawiedliwiany, a ofiara lekceważona!!

Niestety, wiele razy spotkałam się z takimi sytuacjami, dlatego tak bardzo zależy mi, aby przemoc nie była zbiorem przepisów na papierze, żeby w każdym kraju członkowskim to instytucja w sposób szczególny dbała o ofiarę, żeby to ofiara przemocy domowej nie była ofiara sytemu!

W ramach systemu sÄ… odpowiedzialni ludzie, których musimy odpowiednio przygotować, edukować, ale przede wszystkim – uczyć tej wrażliwoÅ›ci i umiejÄ™tnoÅ›ci podejmowania decyzji, żeby dziecko nie byÅ‚o elementem negocjacji w przypadku chociażby sprawowania opieki rodzicielskiej, czy uwzglÄ™dniania separacji.

CzÄ™sto ofiara musi mieć kontakt z przestÄ™pcÄ…. I na co chciaÅ‚abym zwrócić uwagÄ™, by jednak w każdym kraju, każda instytucja zagwarantowaÅ‚a takiej osobie prawo do jÄ™zyka ojczystego czy tÅ‚umacza. To czÄ™sto zgÅ‚aszane uwagi osób, które wyjechaÅ‚y, które mieszkajÄ… w danym kraju, ale nie radzÄ… sobie w sytuacjach presji, strachu, lÄ™ku. Co gorsza – nie tylko o siebie, ale także o prawo do opieki nad dzieckiem.

Koniecznie musimy przeciwdziałać temu zjawisku na każdej płaszczyźnie! Zarówno politycznej, ekonomicznej, instytucjonalnej, społecznej i rodzinnej!

Instrumenty prawne jednak są dalej niedostateczne i nieskuteczne, zaś środki pomocy ofiarom są na dzień dzisiejszy niewystarczające.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliÅ›my wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji WolnoÅ›ci Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejÅ›cie do zakazu poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych ðŸ (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

PrzyjÄ™liÅ›my rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegÅ‚ym tygodniu jako Parlament Europejski przyjÄ™liÅ›my trzy rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach, Su (...)