Komisja ECON

Na ostatnim posiedzeniu komisji ECON rozpoczęliśmy pracę nad regulacjami w sprawie ustanowienia Socjalnego Funduszu Klimatycznego. Obecne i dalsze prognozowane rosnące koszty energii dla odbiorców końcowych, mieszkańców Europy, wymagają pilnych działań i zapewnienia odpowiednich środków, by przeciwdziałać oraz łagodzić skutki ubóstwa i wykluczenia energetycznego.

Dlatego popieram utworzenie Funduszu i przeznaczenie środków unijnych dla wsparcia znajdujących się w trudnej sytuacji gospodarstw domowych, mikroprzedsiębiorstw i użytkowników transportu. Jako Kontrsprawozdawczyni uważamy jednak, że zaproponowane w projekcie rozporządzenia rozwiązania wymagają znacznych modyfikacji, w tym uwzględnienia stanu gospodarek krajowych.

Fundusz musi uwzględniać różne punkty startowe i ścieżki transformacji państw członkowskich oraz respektować zasadę neutralności technologicznej. Nie akceptuję uzależnienia Funduszu od utworzenia nowego systemu EU ETS oraz propozycji przekazywania wpływów z EU ETS do budżetu UE jako zasobu własnego. Finansowanie Funduszu w ramach WRF powinno odbywać się w oparciu o standardowe zasady budżetu UE, bez wiązania konkretnych wydatków z określoną kategorią dochodów budżetu UE. Trzeba zwrócić uwagę, że zgodnie z Porozumieniem Międzyinstytucjonalnym z dnia 16 grudnia 2020 r. – nowe zasoby własne budżetu UE mają przede wszystkim wesprzeć spłatę środków pożyczonych w ramach Instrumentu NextGenerationEU.

Dopiero ewentualna nadwyżka środków, zgodnie z zasadą jedności budżetu UE, powinna stanowić dochód budżetu ogólnego UE i służyć finansowaniu wszystkich polityk UE. W kontekście systemu finansowania, nie jestem w stanie się zgodzić z zaproponowanymi progiem wkładu własnego przez państwa członkowskie na poziomie 50% jest zbyt wysoki i może skutkować ryzykiem związanym z utratą płynności finansowej w przedmiotowych działaniach.

W kwestii wdrażania Funduszu – mam wątpliwości co do zarządzania centralnego i bezpośredniego przez Komisję Europejską. Ponadto uważam także, że tworzenie odrębnych Planów Społeczno-Klimatycznych może być nadmiernym i zbędnym obciążeniem administracyjnym dla państw członkowskich.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)