Podczas ostatniej Komisji ECON dyskutowaliśmy komisarzami Valdisem Dombrovskisem, Paolo Gentilonim i Nicolasem Schmitem o jesiennym pakiecie europejskiego semestru 2022.
Część gospodarcza dyskusji toczyła się wokół dezaktywacji Ogólnej Klauzuli Ucieczki (GEC) w 2023 roku oraz planowanej reformy Paktu Stabilności i Wzrostu. Skupiliśmy się także na społecznych konsekwencjach kryzysu COVID-19, takich jak bezrobocie wśród młodzieży i ubóstwo wśród osób pracujących.
Dyskutowaliśmy również o tym, w jaki sposób Komisja zamierza zapewnić właściwą realizację tzw. krajowych planów naprawczych i upewniliśmy się, że środki dotrą do realnej gospodarki, MŚP i obywateli. Komisarze podkreślili, że RRF jest oparty na wynikach i pieniądze są wypłacane, gdy reformy i inwestycje są rzeczywiście realizowane.
W kontekście walki z niepewnością zatrudnienia i ubóstwem pracujących pytaliśmy o ewentualne wprowadzenie do europejskiego semestru taksonomii społecznej w celu zachęcania do inwestycji społecznych. Zdaniem komisarza Schmita, pierwsze sprawozdanie okresowe na temat taksonomii społecznej jest pozytywne. Odniósł się także do propozycji płacy minimalnej i możliwości zmniejszenia ubóstwa wśród osób pracujących.
Fundusz zapewnia wsparcie dochodów dla skromniejszych gospodarstw domowych oraz wsparcie dla inwestycji np. w remonty budynków i systemy grzewcze. Komisarze stwierdzili, że w związku z tym we wniosku uwzględniono właściwe opcje. W kontekście przedłużenia instrumentu SURE, aby pomóc ograniczyć wpływ kryzysu na rynek pracy, komisarze stwierdzili, że kwestia ta wymaga głębszej refleksji.