Na dzisiejszym posiedzeniu komisji FEMM / EMPL głosowałam w sprawie nowych przepisów zapewniających krajowym organom ds. równości – instytucjom publicznym chroniącym i udzielającym pomocy osobom doświadczającym dyskryminacji – większe uprawnienia, zasoby i niezależność.
Zapewnienie równości jest istotne w obszarze płci. Ważne jest to , aby osiągnąć równość szans kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach.
Istotnym jest, aby państwa członkowskie zapewniły odpowiedni personel oraz stabilne zasoby fizyczne, techniczne i finansowe w celu skutecznego wykonywania mandatu tego organu.
Należy zadbać o to, aby organy ds. równości były w stanie bezpłatnie udzielać pomocy osobom, które doświadczyły dyskryminacji – zaoferować im alternatywne sposoby rozwiązania sporu, np. mediacje.
Musimy wspierać i chronić osoby dotknięte dyskryminacją. Organy ds. równości będą w stanie w praktyce wspierać i chronić obywateli Europy przed dyskryminacją, zgodnie z tymi samymi standardami we wszystkich państwach członkowskich.