Europejskie regulacje na rynku kryptowalut

🇪🇺 Podczas ostatnich posiedzeń komisji ECON i LIBE przyjęliśmy teksty dwóch ważnych rozporządzeń dla rozwoju europejskiego rynku krypto walut MiCA (Markets in Crypto-assets) oraz TFR (Transfer Funds Regulation).

MiCA to ramy dla emisji i świadczenia usług związanych z kryptoaktywami, prowadzące do wsparcia innowacyjności i uczciwej konkurencji na rynku kryptoaktywów, przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony konsumentów i inwestorów. Chodzi o zapewnienie integralności rynku kryptoaktywów, a także przeciwdziałanie zagrożeniom dla stabilności finansowej i polityki pieniężnej, które mogłyby wynikać z szerokiego wykorzystania kryptoaktywów i technologii blockchain na rynkach finansowych. MiCA zawiera również, bardzo ważne dla mnie, przepisy służące zapobieganiu praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i innej działalności przestępczej. Natomist TFR nakłada na wszystkie podmioty przetwarzające płatności elektroniczne (również podmioty operujące wyłącznie kryptowalutami), obowiązek zbierania informacji o osobie płatnika i beneficjenta płatności, gdy kwota transferu przekracza 1000 euro.

Jako Kontrsprawozdawczyni dbałam o to by projektowane regulacje były jak najbardziej przyjazne dla rozwoju rynku krypto walut, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo konsumentów i inwestorów.
Cieszę się, że ostateczna wersja (MiCA) uwzględnia zaproponowane przez nas dystynkcje między emitentem i oferentem, że szczegółowo doprecyzowano role i wzajemne relacje poszczególnych organów, przede wszystkim – zabezpieczając interesy Państw Członkowskich, jak Polska – nie należących do strefy Euro, poprzez należyte uwzględnienie roli ich organów nadzorczych.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

18 listopada 2022
jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie

jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strz (...)

Serdecznie dziękuję za zaproszenie! Niesamowity jubileusz - 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszyn (...)

17 listopada 2022
NIE DLA DEZINFORMACJI

NIE DLA DEZINFORMACJI

Nie dajmy się dezinformacji, weryfikujmy źródła newsów! Unia Europejska walczy z fałszywymi informacjami. 🇪🇺🇵 (...)

16 listopada 2022
Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskiej

Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskie (...)

Akt o usługach cyfrowych to zbiór nowych unijnych przepisów mających zapewnić bezpieczniejsze i bardziej rozliczalne śr (...)

16 listopada 2022
Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Seniorzy! Dziękuję, że mogę codziennie się od Was uczyć, obserwować i wspierać Wasze wspaniałe inicjatywy! Jestem pe (...)