Dramatyczna sytuacja energetyczna lokalnych ciepłowni

Dramatyczna sytuacja na rynku energetycznym związana z galopującymi opłatami za uprawnienia do emisji CO2 oraz cenami surowców, drastycznie dotyka miejskich ciepłowni, które realizują założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Zmodernizowały źródła ogrzewania oraz w trosce o klimat i środowisko odchodzą od węgla, o czym alarmują samorządowcy.

Wysokie opłaty za uprawnienia do emisji CO2 (w ciągu ostatnich czterech lat wzrosły one ponad 1200%) powodują, że lokalne ciepłownie stoją na skraju bankructwa i zmuszone są drastycznie podnosić cenę ciepła Mieszkańcom.

W obliczu ogromnego kryzysu energetycznego oraz widma ubóstwa energetycznego szansą na polepszenie tej sytuacji jest czasowe zawieszenie opłat na emisję CO2 – w unijnym systemie ETS, do czasu ustabilizowania się sytuacji na światowym rynku paliw.

Paradoksalny jest fakt, iż często najbardziej ekologiczne źródła ciepła należą do najdroższych.

W związku z tą sytuacją skierowałam do Komisji Europejskiej szereg pytań:
1️⃣ Czy KE przewiduje pilną reakcję/propozycję rozwiązań oraz rewizję prawa energetycznego UE (w tym systemu ETS) w zakresie zgłaszanych interwencji dotyczących fatalnej sytuacji lokalnych elektrociepłowni poprzez umożliwienie czasowego zawieszenie opłat z tytułu emisji CO2.
2️⃣ Czy KE jest gotowa podjąć dialog i udział w wysłuchaniu publicznym z udziałem samorządowców oraz lokalnych firm ciepłowniczych.
3️⃣ Czy KE planuje uruchomienie dedykowanego funduszu, w ramach tak nadzwyczajnej sytuacji energetycznej wspierającego podmioty gospodarcze oraz samorządy lokalne.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

22 listopada 2023
Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

🇪🇺 W Parlamencie Europejskim gościliśmy Prezydenta Kenii Williama Ruto. Wezwał do zacieśnienia współpracy między (...)

21 listopada 2023
Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

🌍🛠️ Parlament Europejski podejmuje ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji! Wczoraj przyjęliśmy stanowis (...)

21 listopada 2023
Debata w sprawie zmian traktatów

Debata w sprawie zmian traktatów

🇪🇺 Dziś podczas Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego bardzo ważna debata dla nas Polaków i wszystkich Europejczy (...)

19 listopada 2023
Sesja Plenarną w Strasburgu!

Sesja Plenarną w Strasburgu!

🇪🇺 Już jutro rozpoczynamy Sesję Plenarną  (...)