Dla POLSKICH ROLNIKÓW w UNII EUROPEJSKIEJ

W 2014 roku, po pierwszej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, podpisano umowę stowarzyszeniową między UE a Ukrainą, w efekcie której nastąpiła liberalizacja handlu z tym krajem obejmująca zniesienie ceł na niektóre produkty rolne. W 2022 roku, na mocy rozporządzenia o autonomicznych środkach handlowych, ta znaczna liberalizacja została rozszerzona na pozostałe produkty rolne i przemysłowe. W rozporządzeniu zawarto jednak klauzulę zabezpieczającą, na podstawie której wprowadzone zostały ograniczenia w imporcie kukurydzy, rzepaku, pszenicy i nasion słonecznika do 5 krajów członkowskich, w tym Polski. Brak zgody na liberalizację handlu oznaczałby, że Polska byłaby pozbawiona ogromnego wplywu do budżetu.

Dlatego DLA POLSKICH ROLNIKÓW poparłam propozycję – daje ona gwarancję dalszej ochrony przed niekontrolowanym napływem towarów z Ukrainy, który byłby katastrofalny w skutkach dla europejskich – głównie polskich – rolników oraz jest elementem wspólnej walki gospodarczej całej UE z rosyjską agresją.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)