Dla POLSKICH ROLNIKÓW w UNII EUROPEJSKIEJ

W 2014 roku, po pierwszej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, podpisano umowę stowarzyszeniową między UE a Ukrainą, w efekcie której nastąpiła liberalizacja handlu z tym krajem obejmująca zniesienie ceł na niektóre produkty rolne. W 2022 roku, na mocy rozporządzenia o autonomicznych środkach handlowych, ta znaczna liberalizacja została rozszerzona na pozostałe produkty rolne i przemysłowe. W rozporządzeniu zawarto jednak klauzulę zabezpieczającą, na podstawie której wprowadzone zostały ograniczenia w imporcie kukurydzy, rzepaku, pszenicy i nasion słonecznika do 5 krajów członkowskich, w tym Polski. Brak zgody na liberalizację handlu oznaczałby, że Polska byłaby pozbawiona ogromnego wplywu do budżetu.

Dlatego DLA POLSKICH ROLNIKÓW poparłam propozycję – daje ona gwarancję dalszej ochrony przed niekontrolowanym napływem towarów z Ukrainy, który byłby katastrofalny w skutkach dla europejskich – głównie polskich – rolników oraz jest elementem wspólnej walki gospodarczej całej UE z rosyjską agresją.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)