🇪🇺 🇺🇦 Dziś podczas mini-sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się debata na temat działań na rzecz uchodźców w Europie (CARE).
Program CARE jest niezwykle ważny i potrzebny, jednak dzisiejsza propozycja jest niewystarczająca. Istnieje konieczność wprowadzenia pakietu zmian, który realnie wpłynie na możliwość szybkiej pomocy osobom uciekającym przed wojną.
Rosja prowadzi okrutną wojnę przeciwko wolnej Ukrainie, przeciwko ludzkości. Pokonanie gospodarcze Rosji i pomoc obywatelom uciekającym przed tym barbarzyństwem, to największe wyzwanie migracyjne po II wojnie światowej, przed którym stoimy jako europejska wspólnota.
Rząd Polski i obywatele od 4 tygodni, od pierwszego dnia wojny stoją z otwartym na pierwszej linii pomocy i wsparcia, finansując z własnych środków oraz zapewniając bezpieczeństwo, opiekę społeczną i socjalną dla ponad 2 milionów uchodźców wojennych, a do dziś w Polsce zakontraktowano już blisko 100% alokacji na lata 2014-2020. Środki na Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym oraz Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) w Polsce zostały już praktycznie rozdzielone i wykorzystane.
Polityka spójności, jak w przypadku reakcji na pandemię COVID-19, powinna być skutecznym i pilnym narzędziem reagowania na ten nadzwyczajny kryzys społeczny i gospodarczy. Wobec ogromu wyzwań społecznych i gospodarczych, przed którymi stanęliśmy w ciągu niecałego miesiąca, uważam za konieczne uruchomienie nowych i dodatkowych środków, które pozwolą na sprostanie nowym wyzwaniom przez kraje, które przyjęły uchodźców.
Zawnioskowałam o przedłużenie okresu kwalifikowalności dla perspektywy finansowej 2014-2020 o jeden rok oraz zwiększenie możliwości stosowania mechanizmu elastyczności w programach z 10% do 20%.
Konieczne jest także umożliwienie realizacji z Europejskiego Funduszu Społecznego wsparcia właściwego dla Europejskiego Funduszu Wsparcia Najbardziej potrzebującym (FEAD) oraz z FAMI w zakresie pomocy uchodźcom oraz zastosowanie 100% finansowania w odniesieniu do łącznego budżetu Programu Pomoc Żywnościowa na lata 2022-2023.