Brak zgody Europy na wydawanie dokumentów przez Rosję na nielegalne zajmowanych terenach!

Jesteśmy zgodni – zagłosowaliśmy za nieuznawaniem dokumentów podróży wydanych przez Rosję na terenach, które nielegalnie okupuje na Ukrainie i tzw. terytoriach separatystycznych Gruzji, w celu wydania wizy lub przy przekraczaniu zewnętrznych granic UE.

Rosyjska aneksja Krymu i Sewastopola, Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża na Ukrainie jest nielegalna, a my, jako przedstawiciele Unii Europejskiej, potępiamy decyzję Rosji o uznaniu niepodległości tzw. regionów separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej w Gruzji.

Dlatego państwa członkowskie UE i sojusznicy z EOG nie powinni już akceptować dokumentów podróży wydanych przez Rosję w tych regionach. Zgodnie z propozycją, Komisja powinna skonsultować się z państwami członkowskimi UE i sporządzić listę rosyjskich dokumentów podróży, które nie powinny być akceptowane w przyszłości, mówią posłowie.

Musimy jednak pamiętać o prawie każdego człowieka do ucieczki przed konfliktem w Ukrainie i do wjazdu do UE ze względów humanitarnych. Nasze stanowisko upoważnia również Komisję do dodawania nowych regionów do listy terytoriów okupowanych lub usuwania ich za pomocą aktów delegowanych – które nie wymagają głosowania współprawodawców, ale wobec których zarówno Rada, jak i Parlament mogą wyrazić sprzeciw.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)