Brak zgody Europy na wydawanie dokumentów przez Rosję na nielegalne zajmowanych terenach!

Jesteśmy zgodni – zagłosowaliśmy za nieuznawaniem dokumentów podróży wydanych przez Rosję na terenach, które nielegalnie okupuje na Ukrainie i tzw. terytoriach separatystycznych Gruzji, w celu wydania wizy lub przy przekraczaniu zewnętrznych granic UE.

Rosyjska aneksja Krymu i Sewastopola, Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża na Ukrainie jest nielegalna, a my, jako przedstawiciele Unii Europejskiej, potępiamy decyzję Rosji o uznaniu niepodległości tzw. regionów separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej w Gruzji.

Dlatego państwa członkowskie UE i sojusznicy z EOG nie powinni już akceptować dokumentów podróży wydanych przez Rosję w tych regionach. Zgodnie z propozycją, Komisja powinna skonsultować się z państwami członkowskimi UE i sporządzić listę rosyjskich dokumentów podróży, które nie powinny być akceptowane w przyszłości, mówią posłowie.

Musimy jednak pamiętać o prawie każdego człowieka do ucieczki przed konfliktem w Ukrainie i do wjazdu do UE ze względów humanitarnych. Nasze stanowisko upoważnia również Komisję do dodawania nowych regionów do listy terytoriów okupowanych lub usuwania ich za pomocą aktów delegowanych – które nie wymagają głosowania współprawodawców, ale wobec których zarówno Rada, jak i Parlament mogą wyrazić sprzeciw.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

14 marca 2023
Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

🇪🇺🇺🇦 Dane zebrane przez Dział Monitorowania Opinii Publicznej potwierdziły to, co widzimy na codzień - rok po  (...)

13 marca 2023
Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Każda inwestycja dla mieszkańców ogromnie mnie cieszy. Nie inaczej jest w przypadku Domu i Klubu Senior+ ❗❗ 💐 DZ (...)

13 marca 2023
Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rusza kolejna sesja plenarną w Strasburgu, a w niej: - efektywność energetyczna budynków - cel klimatyczny na 2 (...)

12 marca 2023
Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Niemal 200 aktywnych Pań zebrało się w restauracji Cristal w Krotoszynie by świętować 🌷 NASZ dzień. Związkowi E (...)