Rozporządzenie MICA

KRYPTOAKTYWA🇪🇺Rozporządzenie MICA – dziś jako kontrsprawozdawca, mogę z pełną odpowiedzialniscią zapewnić, iż wykonalismy kawał „dobrej roboty” z doradcami , współpracownikami ora wszystkimi grupami politycznymi. Dziękuję…bo to setki godzin pracy, analiz i dyskusji. To ważny krok dla Europy 🇪🇺💪

Kiedy dwa lata temu rozpoczynaliśmy prace nad regulacją krypto-aktywów, w związku �z dynamicznym rozwojem wykorzystania technologii na rynku finansowym – wszyscy poruszaliśmy się mając świadomość, jak duży i niestabilny jest to obszar, jak go chronić w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz nie „zdusić” ciągłego rozwoju innowacyjności na rynku finansowym – co tylko utrudniało uregulowania prawne.

Przeżyliśmy kryzys i załamania rynku krypto-aktywów i widzimy wyraźnie jakim praktykom zapobiegać i na co musieliśmy zwrócić szczególną uwagę. Najgłośniejszy w branży skandal – upadek giełdy FTX – nastąpił z powodu długotrwałego wprowadzania w błąd inwestorów co do faktycznej wartości posiadanych aktywów.

Nasze rozporządzenie MICA stanowi odpowiedź właśnie na ten problem. Zapewnia mechanizmy kontroli wewnętrznej, obowiązkowe raportowanie sposobu zarządzania oraz skuteczną segregację aktywów klienta od aktywów dostawcy.

Uważam, że naczelne wartości, które należy bezwzględnie chronić, to wolny rynek, uczciwa konkurencja i zapewnienie inwestorom rzetelnej informacji, umożliwiającej świadomą decyzję.

Równe szanse na rynku to także neutralność technologiczna – które zapewniliśmy w tym rozporządzeniu. Jestem stanowczo przeciwna dyskryminowaniu niektórych krypto-aktywów pod pretekstem troski o środowisko. W tych staraniach jest zbyt wiele obłudy i partykularnych interesów, by wierzyć w szczere intencje i bezinteresowność środowisk forsujących takie ograniczenia.

Jako przedstawicielka Polski, państwa, spoza strefy euro, cieszę się szczególnie, że udało się zabezpieczyć interesy również takich państw członkowskich. Uwzględnienie opinii banków centralnych w procesie licencjonowania, czy utrzymanie krajowego nadzoru nad pieniądzem cyfrowym funkcjonującym tylko w danym kraju – to dla mnie, jako kontrsprawozdawczyni, spore osiągnięcie i ważny element monetarnej niezależności.

Podsumowując: O ile w przypadku wielu aktów stanowionych w tym Parlamencie mam spore wątpliwości, czy rzeczywiście służą one obywatelom i czy są niezbędne – to dzisiaj jestem przekonana, że ta wykonana praca przy rozporządzeniu MICA dobrze przysłuży się Europejczykom.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)