Zmiany w usługach cyfrowych to ważny krok dla Unii Europejskiej

Ustawa o usługach cyfrowych (Digital Services Act – DSA) ustanawia jasne standardy dla sposobu, w jaki firmy internetowe działają i świadczą usługi w UE, oferując jednocześnie wysoki poziom ochrony użytkowników. Zgodnie z zasadą przewodnią „to, co jest nielegalne offline, powinno być nielegalne online”, platformy internetowe muszą podjąć szybkie działania w celu usunięcia nielegalnych treści, przeciwdziałania dezinformacji i wzmocnienia kontroli handlowców. W ramach DSA użytkownicy są lepiej poinformowani i lepiej chronieni przed manipulacją. Ustawa zakazuje ukierunkowanych reklam skierowanych do nieletnich lub opartych na wrażliwych danych.

Ustawa o rynkach cyfrowych (DMA) ustanawia obowiązki dla dużych platform internetowych działających jako „strażnicy dostępu” na rynku cyfrowym, aby zapewnić ich uczciwe zachowanie. Przepisy zapewniają innowatorom i start-upom technologicznym nowe możliwości konkurowania i wprowadzania innowacji w bardziej sprawiedliwym środowisku biznesowym. Konsumenci będą mieli do wyboru więcej lepszych usług bez utraty kontroli nad swoimi danymi. Jeśli strażnicy dostępu nie będą przestrzegać zasad, mogą zostać nałożone grzywny w wysokości do 10% ich globalnych obrotów (lub 20% w przypadku powtarzających się niezgodności).

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)