ZIELONE OBLIGACJE

Moje stanowisko w kwestii Europejskich Zielonych Obligacji jest zasadniczo pozytywne.

Przewidziane rozwiązania z pewnością zbliżą nas do realizacji europejskich celów środowiskowych.

Koncepcja EuGB jest korzystna dla emitentów, ponieważ pozwala na przejrzystą komunikację w zakresie ich zobowiązań, nie stanowi zagrożenia dla innych zielonych obligacji funkcjonujących na rynku, a także zwiększy transparentność procedury kontroli zewnętrznej.

Głównym celem EKR w związku z regulacją jest utrzymanie dobrowolności standardu EuGB, zapewnienie łagodniejszych kryteriów oceny i zmniejszenie kosztów dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz elastyczne podejście do taksonomii w przypadku emitentów publicznych.

Z tej perspektywy – dość krytycznie oceniam poprawki zaproponowane przez Sprawozdawcę.

Szczególny sprzeciw budzi – zaproponowane przez Sprawozdawcę – uniemożliwienie stosowania standardu EuGB do bezpiecznych i ekologicznych inwestycji w energetykę gazową i jądrową.

Takie sformułowania w projekcie rozporządzenia są szczególnie rażące w sytuacji, kiedy Komisja wyraźnie chce włączyć te źródła energii do taksonomii.

Chcę przy tym zauważyć, że właśnie inwestycje w gaz i atom są zakładaną i jedyną możliwą drogą transformacji dla Polski, której energetyka opiera się dzisiaj na węglu. Proponowane rozwiązania to nic innego, jak skazanie Polski na ubóstwo energetyczne, poprzez de facto zablokowanie niezbędnych jej inwestycji.

Naprawdę, nie można potraktować takiego podejścia inaczej niż jako głęboko niesprawiedliwe, krzywdzące i całkowicie niezgodne z deklarowanymi celami sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Inną kwestią która budzi zaniepokojenie, jest dążenie Sprawozdawcy do uczynienia ze standardu EuGB uniwersalnego wzorca dla wszystkich zrównoważonych obligacji. Taką bezalternatywność uznajemy za niepożądaną. Ta koncepcja to kolejny przejaw tendencji do nadmiernych regulacji – szkodliwej dla konkurencji i wolnego rynku!

Uważam, że projekt rozporządzenia w zaproponowanym przez Sprawozdawcę kształcie, jest o wiele dalsze od naszych celów niż był pierwotnie. Będziemy starali się przekonać kontrsprawozdawców do jego zmiany.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

22 listopada 2023
Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

🇪🇺 W Parlamencie Europejskim gościliśmy Prezydenta Kenii Williama Ruto. Wezwał do zacieśnienia współpracy między (...)

21 listopada 2023
Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

🌍🛠️ Parlament Europejski podejmuje ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji! Wczoraj przyjęliśmy stanowis (...)

21 listopada 2023
Debata w sprawie zmian traktatów

Debata w sprawie zmian traktatów

🇪🇺 Dziś podczas Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego bardzo ważna debata dla nas Polaków i wszystkich Europejczy (...)

19 listopada 2023
Sesja Plenarną w Strasburgu!

Sesja Plenarną w Strasburgu!

🇪🇺 Już jutro rozpoczynamy Sesję Plenarną  (...)