
Dobre informacje z Komisji Rozwoju Regionalnego
Podczas wczorajszego posiedzenia REGI przyjęliśmy Wytyczne dotyczące transeuropejskiej infrastruktury energetycznej TEN – E, których byłam kontrsprawozdawczynią.
Dzięki moim poprawkom oraz negocjacji uwzględniona została możliwość realizacji projektów z zakresu infrastruktury gazowej oraz możliwość jej dostosowania do przesyłu innych gazów i ich mieszanek, jak np. wodór czy metan z wodorem.
Zrobiliśmy także kolejny ważny krok do zakończenia wielomiesięcznych prac nad pakietem rozporządzeń dotyczących polityki spójności. Skierowaliśmy następujące dokumenty do drugiego czytania podczas Sesji Plenarnej w PE:
- Wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu i Migracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu na rzecz Zarządzania Granicami i Wiz
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Fundusz Spójności
- Przepisy szczegółowe dotyczące celu „Europejska współpraca terytorialna” (Interreg) wspieranego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz instrumentów finansowania zewnętrznego
- Porozumienie zakłada:
- 330,2 mld EUR na EFRR, Fundusz Spójności i EFS+ oraz dodatkowe 7,5 mld EUR na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji zostanie podzielone między cel „Inwestycje na rzecz zatrudnienia i wzrostu” (329,7 mld EUR) i cel „Europejska współpraca terytorialna” (8,05 mld EUR).
- Poziomy współfinansowania są dostosowane do aktualnych wyzwań w danych regionach – przewidziano m.in. poziomy do 85 % w przypadku regionów najsłabiej rozwiniętych, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i do 80 % w przypadku Interreg.
- Zasada umorzenia N+3 będzie obowiązywać do 2026 r., a N+2 – do 2027 r.