Polska biotechnologia jest coraz bardziej zauważana i doceniana. Dzieje się to również dzięki realizacji projektów badawczo rozwojowych finansowanych ze środków unijnych. W Polsce w szczególności w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
PrawidÅ‚owe realizowanie wielu projektów wymaga elastycznego podejÅ›cia i zagwarantowanie możliwoÅ›ci uznania wpÅ‚ywu nieprzewidzianych czynników, niezależnych od beneficjenta realizujÄ…cego projekt. Jednym z kluczowych elementów dla beneficjenta jest rozliczanie projektu dofinansowanego ze Å›rodków perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Zwracam uwagÄ™, iż pierwotne harmonogramy uzgadniane na etapie podpisania umowy o dofinansowanie nie uwzglÄ™dniajÄ… utrudnieÅ„ wynikajÄ…cych z dwuletniej pandemii COVID – 19 oraz trwajÄ…cej wojny na Ukrainie.
Brak możliwości ponoszenia wydatków po 2023 i uznania ich za kwalifikowalne poważnie zagraża wielu beneficjentom, którzy składają prośby do mojego biura w tej sprawie. Nie możemy doprowadzić do możliwości zaprzepaszczenia efektów realizacji tych projektów.
W związku z tym zwróciłam się do Komisji Europejskim z szeregiem pytań:
1. Czy Komisja Europejska zakłada możliwość wydłużenia okresu kwalifikowania wydatków
w perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020?
2. Czy Komisja Europejska planuje zmianÄ™ RozporzÄ…dzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1303/2013 ustanawiające wspólne przepisy dotyczące EFRR, EFS, FS,
EFRROW oraz EFMiR wydłużając okres kwalifikowalności np. do 31.12.2024 roku?