Wsparcie Unii Europejskiej dla Wenezueli

Prezydent Kolumbii Iván Duque przyjął wsparcie Unii Europejskiej dla procesu pokojowego w tym kraju oraz dla przyjęcia wysiedlonych Wenezuelczyków.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przekazała w swoim wystąpieniu wyrazy solidarności z ofiarami trwającego od dziesięcioleci konfliktu w Kolumbii.

Przewodnicząca Metsola przyznała również, że Kolumbia dała przykład, przyjmując 1,8 mln przesiedlonych Wenezuelczyków i zapewniając im dostęp do podstawowych usług.

W swoim przemówieniu w strasburskim hemicyklu prezydent Duque opowiedział się za współpracą międzynarodową i multilateralizmem, mówiąc: „Europa potrzebuje Ameryki Łacińskiej, a Ameryka Łacińska potrzebuje Europy”. Odnosząc się do rosnącego napięcia geopolitycznego spowodowanego rosyjskimi groźbami wobec Ukrainy, prezydent Duque powiedział, że wszystkie kraje muszą być suwerenne i muszą mieć możliwość swobodnego decydowania – bez zastraszania – o przystąpieniu do organizacji wielostronnej. W przypadku agresji militarnej przeciwko Ukrainie, „Kolumbia będzie towarzyszyć sankcjom nałożonym na poziomie międzynarodowym”, powiedział.

Kolumbijski prezydent z zadowoleniem przyjął również zapowiedź wysłania przez Parlament Europejski obserwatorów na wybory w Kolumbii w marcu (wybory parlamentarne) i w maju-czerwcu (wybory prezydenckie).

Uroczyste przemówienie mogą Państwo obejrzeć pod linkiem: https://www.europarl.europa.eu/plenary/en/vod.html…#

 

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)