🇪🇺 Wolna konkurencja jest podstawą rynku, bez niej rynek europejski nie będzie działał i rozwijał się❗️
Uczestnicy Europejskiego Jednolitego Rynku wywodzą się z państw o bardzo różnym potencjale zatem wymagają szczególnej troski o równe warunki gry!
Teraz, po pandemii, musimy zadbać o stopniowe i proporcjonalne wycofywanie pomocy publicznej – by nie faworyzować podmiotów z bogatszych krajów, w których programy pomocowe były silniejsze.
Uważam, iż istotnym zagrożeniem dla konkurencji w Europie może być bezkrytyczne faworyzowanie tych gałęzi gospodarki które odgórnie (i często arbitralnie) zostały uznane za „zielone” – niezależnie od ich faktycznej efektywności ekonomicznej.
Takie ideologizowanie ekonomii uważam za bardzo niebezpieczne dla wolnego rynku❗️
Dziękuję Sprawozdawcy za ogromną pracę, jaką wykonał. Nacisk na zapewnienie równych warunków działania, stymulowanie innowacji, ochronę konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw oraz zapewnienie konsumentom większego wyboru – to dokładnie te kierunki, które zdecydowanie popieram❗️🇪🇺
Równocześnie nie mogę się zgodzić na te elementy sprawozdania – dotyczące zielonej transformacji tj. paragrafy 47 i 49 – a zwłaszcza odniesienia do rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 20 października 2021 r. w sprawie pomocy państwa na cele związane z klimatem, ochroną środowiska i energią – której jako EKR nie poparliśmy.
Nie mogę zgodzić się na dyskryminację dla całych gałęzi tradycyjnej gospodarki związanych z paliwami kopalnymi. Nie wyobrażam sobie zabijania konkurencji w imię eko-ideologii❗️
Dowód, jak które kruche są podstawy ekonomii opartej na „zielonych” dogmatach, pokazała nam wojna w Ukrainie.
Zwróćmy uwagę, że krajom rzekomo przodującym pod względem zielonej gospodarki – perspektywa odcięcia od rosyjskiego gazu tak przeraziła, że kazała przejść do porządku dziennego nad rosyjskimi zbrodniami i cenić interesy wyżej niż etyczne zasady.