Walka o niezależność Europejskiego sektora farmaceutycznego

Obecnie aktywne składniki farmaceutyczne stosowane w lekach produkowanych na terenie Unii Europejskiej pochodzą przede wszystkim z Chin i Indii (około 80% API). Podobnie aż około 40% leków sprzedawanych w Europie pochodzi z wyżej wymienionych krajów. Takie status quo spowodowane jest wysokimi kosztami produkcji API w Europie, determinowanymi m.in. koniecznością spełnienia rygorystycznych norm środowiskowych.

Jednocześnie nie dostrzegamy odpowiednich inicjatyw na poziomie UE, które zachęcałyby producentów do inwestowania w produkcję API na terenie UE. Niektóre kraje dostrzegły już wagę problemu i wprowadziły lokalne mechanizmy zachęcające producentów do inwestowania w krajową produkcję farmaceutyczną. Jednakże, aby te środki odniosły sukces, należy zainicjować działania na skalę europejską.

Z powodu tej sytuacji wraz z innymi Posłami zadaliśmy Komisji Europejskiej serię pytań:

Czy Komisja zdaje sobie sprawę ze skali problemu niedoboru leków i wynikającego z niego zagrożenia dla zdrowia publicznego w UE, spowodowanego uzależnieniem europejskiego sektora farmaceutycznego od dostawców API z krajów trzecich?

Jakie działania podjęła dotychczas Komisja w celu wzmocnienia zdolności produkcyjnych europejskich API i czy działania te przyniosły zamierzone rezultaty, w tym przeniesienie produkcji API do Europy?

Czy Komisja planuje przyjęcie odrębnej strategii mającej na celu przywrócenie zdolności produkcyjnych API w Unii Europejskiej, uwzględniającej zmiany regulacyjne i wsparcie finansowe dla firm farmaceutycznych pragnących produkować aktywne składniki farmaceutyczne w Europie?

Mamy nadzieję, że Komisja Europejska zajmie się zagadnieniem produkcji API w Europie, co niewątpliwie przyczyni się do niezależności sektora farmaceutycznego w Unii oraz pewności dostaw.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliÅ›my wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji WolnoÅ›ci Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejÅ›cie do zakazu poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych ðŸ (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

PrzyjÄ™liÅ›my rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegÅ‚ym tygodniu jako Parlament Europejski przyjÄ™liÅ›my trzy rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach, Su (...)