Walka o niezależność Europejskiego sektora farmaceutycznego

Obecnie aktywne składniki farmaceutyczne stosowane w lekach produkowanych na terenie Unii Europejskiej pochodzą przede wszystkim z Chin i Indii (około 80% API). Podobnie aż około 40% leków sprzedawanych w Europie pochodzi z wyżej wymienionych krajów. Takie status quo spowodowane jest wysokimi kosztami produkcji API w Europie, determinowanymi m.in. koniecznością spełnienia rygorystycznych norm środowiskowych.

Jednocześnie nie dostrzegamy odpowiednich inicjatyw na poziomie UE, które zachęcałyby producentów do inwestowania w produkcję API na terenie UE. Niektóre kraje dostrzegły już wagę problemu i wprowadziły lokalne mechanizmy zachęcające producentów do inwestowania w krajową produkcję farmaceutyczną. Jednakże, aby te środki odniosły sukces, należy zainicjować działania na skalę europejską.

Z powodu tej sytuacji wraz z innymi Posłami zadaliśmy Komisji Europejskiej serię pytań:

Czy Komisja zdaje sobie sprawę ze skali problemu niedoboru leków i wynikającego z niego zagrożenia dla zdrowia publicznego w UE, spowodowanego uzależnieniem europejskiego sektora farmaceutycznego od dostawców API z krajów trzecich?

Jakie działania podjęła dotychczas Komisja w celu wzmocnienia zdolności produkcyjnych europejskich API i czy działania te przyniosły zamierzone rezultaty, w tym przeniesienie produkcji API do Europy?

Czy Komisja planuje przyjęcie odrębnej strategii mającej na celu przywrócenie zdolności produkcyjnych API w Unii Europejskiej, uwzględniającej zmiany regulacyjne i wsparcie finansowe dla firm farmaceutycznych pragnących produkować aktywne składniki farmaceutyczne w Europie?

Mamy nadzieję, że Komisja Europejska zajmie się zagadnieniem produkcji API w Europie, co niewątpliwie przyczyni się do niezależności sektora farmaceutycznego w Unii oraz pewności dostaw.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

18 listopada 2022
jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie

jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strz (...)

Serdecznie dziękuję za zaproszenie! Niesamowity jubileusz - 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszyn (...)

17 listopada 2022
NIE DLA DEZINFORMACJI

NIE DLA DEZINFORMACJI

Nie dajmy się dezinformacji, weryfikujmy źródła newsów! Unia Europejska walczy z fałszywymi informacjami. 🇪🇺🇵 (...)

16 listopada 2022
Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskiej

Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskie (...)

Akt o usługach cyfrowych to zbiór nowych unijnych przepisów mających zapewnić bezpieczniejsze i bardziej rozliczalne śr (...)

16 listopada 2022
Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Seniorzy! Dziękuję, że mogę codziennie się od Was uczyć, obserwować i wspierać Wasze wspaniałe inicjatywy! Jestem pe (...)