Walka o niezależność Europejskiego sektora farmaceutycznego

Obecnie aktywne składniki farmaceutyczne stosowane w lekach produkowanych na terenie Unii Europejskiej pochodzą przede wszystkim z Chin i Indii (około 80% API). Podobnie aż około 40% leków sprzedawanych w Europie pochodzi z wyżej wymienionych krajów. Takie status quo spowodowane jest wysokimi kosztami produkcji API w Europie, determinowanymi m.in. koniecznością spełnienia rygorystycznych norm środowiskowych.

Jednocześnie nie dostrzegamy odpowiednich inicjatyw na poziomie UE, które zachęcałyby producentów do inwestowania w produkcję API na terenie UE. Niektóre kraje dostrzegły już wagę problemu i wprowadziły lokalne mechanizmy zachęcające producentów do inwestowania w krajową produkcję farmaceutyczną. Jednakże, aby te środki odniosły sukces, należy zainicjować działania na skalę europejską.

Z powodu tej sytuacji wraz z innymi Posłami zadaliśmy Komisji Europejskiej serię pytań:

Czy Komisja zdaje sobie sprawę ze skali problemu niedoboru leków i wynikającego z niego zagrożenia dla zdrowia publicznego w UE, spowodowanego uzależnieniem europejskiego sektora farmaceutycznego od dostawców API z krajów trzecich?

Jakie działania podjęła dotychczas Komisja w celu wzmocnienia zdolności produkcyjnych europejskich API i czy działania te przyniosły zamierzone rezultaty, w tym przeniesienie produkcji API do Europy?

Czy Komisja planuje przyjęcie odrębnej strategii mającej na celu przywrócenie zdolności produkcyjnych API w Unii Europejskiej, uwzględniającej zmiany regulacyjne i wsparcie finansowe dla firm farmaceutycznych pragnących produkować aktywne składniki farmaceutyczne w Europie?

Mamy nadzieję, że Komisja Europejska zajmie się zagadnieniem produkcji API w Europie, co niewątpliwie przyczyni się do niezależności sektora farmaceutycznego w Unii oraz pewności dostaw.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

14 marca 2023
Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

🇪🇺🇺🇦 Dane zebrane przez Dział Monitorowania Opinii Publicznej potwierdziły to, co widzimy na codzień - rok po  (...)

13 marca 2023
Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Każda inwestycja dla mieszkańców ogromnie mnie cieszy. Nie inaczej jest w przypadku Domu i Klubu Senior+ ❗❗ 💐 DZ (...)

13 marca 2023
Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rusza kolejna sesja plenarną w Strasburgu, a w niej: - efektywność energetyczna budynków - cel klimatyczny na 2 (...)

12 marca 2023
Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Niemal 200 aktywnych Pań zebrało się w restauracji Cristal w Krotoszynie by świętować 🌷 NASZ dzień. Związkowi E (...)