Walka o niezależność Europejskiego sektora farmaceutycznego

Obecnie aktywne składniki farmaceutyczne stosowane w lekach produkowanych na terenie Unii Europejskiej pochodzą przede wszystkim z Chin i Indii (około 80% API). Podobnie aż około 40% leków sprzedawanych w Europie pochodzi z wyżej wymienionych krajów. Takie status quo spowodowane jest wysokimi kosztami produkcji API w Europie, determinowanymi m.in. koniecznością spełnienia rygorystycznych norm środowiskowych.

Jednocześnie nie dostrzegamy odpowiednich inicjatyw na poziomie UE, które zachęcałyby producentów do inwestowania w produkcję API na terenie UE. Niektóre kraje dostrzegły już wagę problemu i wprowadziły lokalne mechanizmy zachęcające producentów do inwestowania w krajową produkcję farmaceutyczną. Jednakże, aby te środki odniosły sukces, należy zainicjować działania na skalę europejską.

Z powodu tej sytuacji wraz z innymi Posłami zadaliśmy Komisji Europejskiej serię pytań:

Czy Komisja zdaje sobie sprawę ze skali problemu niedoboru leków i wynikającego z niego zagrożenia dla zdrowia publicznego w UE, spowodowanego uzależnieniem europejskiego sektora farmaceutycznego od dostawców API z krajów trzecich?

Jakie działania podjęła dotychczas Komisja w celu wzmocnienia zdolności produkcyjnych europejskich API i czy działania te przyniosły zamierzone rezultaty, w tym przeniesienie produkcji API do Europy?

Czy Komisja planuje przyjęcie odrębnej strategii mającej na celu przywrócenie zdolności produkcyjnych API w Unii Europejskiej, uwzględniającej zmiany regulacyjne i wsparcie finansowe dla firm farmaceutycznych pragnących produkować aktywne składniki farmaceutyczne w Europie?

Mamy nadzieję, że Komisja Europejska zajmie się zagadnieniem produkcji API w Europie, co niewątpliwie przyczyni się do niezależności sektora farmaceutycznego w Unii oraz pewności dostaw.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 września 2023
Juz kilka tygodni oczekiwań…

Juz kilka tygodni oczekiwań…

🇵🇱W obronie polskich przedsiębiorców 🇪🇺 wystąpiłam z interwencją do KE w celu wykluczenie możliwości wyłu (...)

12 września 2023
Nowy stały zespół posłów do Parlamentu Europejskiego w Podkomisji FISC

Nowy stały zespół posłów do Parlamentu Europejskiego w  (...)

🇪🇺Nowy stały zespół posłów do Parlamentu Europejskiego w Podkomisji FISC❗ Przede mną nowe wyzwania i obowią (...)

12 września 2023
Silna Polska Wieś w Europie

Silna Polska Wieś w Europie

🇪🇺 Silna Polska Wieś w Europie 🇪🇺🇵🇱 Podczas dzisiejszej Sesji Plenarnej w Parlamencie Europejskim ważn (...)

12 września 2023
Sesja Plenarna trwa

Sesja Plenarna trwa

🇪🇺 Sesja Plenarna trwa ❗️ Dzisiejszy dzień rozpoczynamy od debaty skupiającej się na dążeniu do zwiększeni (...)