🇪🇺 Podczas pierwszego spotkania kontrsprawozdawców AMLA dotyczyło dokumentu ustanawiającego Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu „AMLA”.
Nowy organ będzie odpowiadał za centralną koordynację działań organów krajowych, aby zadbać o prawidłowe i spójne stosowanie unijnych przepisów w sektorze finansowym przez sektor prywatny.
Konieczne jest wzmocnienie egzekwowania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, dlatego utworzenie dedykowanego urzędu jest kolejnym krokiem w kierunku jeszcze lepszej ochrony Europejczyków przed terroryzmem i przestępczością zorganizowaną.
Moje zastrzeżenia i uwagi dotyczą głównie relacji między Urzędem a władzami krajowymi. Jego rola powinna być wspierająca i koordynująca – bez wprowadzania sztucznych hierarchii.
Przede wszystkim AMLA:
🔘 nie powinien niczego nakazywać władzom krajowym, a współpracować i proponować rozwiązania,
🔘 w przypadku sporów pomiędzy krajowymi organami nie powinien usiłować rozstrzygać sporów w sposób wiążący, a jedynie w tym pośredniczyć,
🔘 powinien konsultować się z władzami krajowymi w sprawie nakładanych kar administracyjnych,
🔘 nie powinien wszczynać na nowo postępowań zamkniętych już przez organy krajowe, podważając tym samym decyzje władz krajowych, chyba że w tych sprawach pojawią się nowe okoliczności.