Uproszczona procedura odwrotnego obciążenia VAT

🇪🇺 Jako Kontrsprawozdawczyni zgadzam się z propozycją Komisji Europejskiej oraz popieram przyjęcie uproszczonej procedury odwrotnego obciążenia VAT.

Dzięki mechanizmowi odwrotnego obciążenia VAT, gdzie podatek nie jest naliczany przez dostawcę, ale rozliczany przez klienta, w jego deklaracji VAT możemy skuteczniej walczyć z oszustwami wewnątrzwspólnotowymi typu „znikający przedsiębiorca”.

Takie podejście daje w Państwach Członkowskich, Naszych Ojczyznach, możliwość skuteczniejszej walki z oszustwami podatkowymi, w tym właśnie wrażliwym i szczególnie narażonym obszarze.

Chciałabym zwrócić uwagę, że w 🇵🇱 Polsce – mojej Ojczyźnie, oszustwa VAT-owskie były kiedyś prawdziwą zmorą❗
Dziś mogę powiedzieć, że skuteczna walka z tymi oszustwami Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego umożliwiła zmniejszenie luki VAT z ponad 25% do ok. 9%!

Dlatego uważam, że przedłużenie wspólnie wypracowanego i niezwykle ważnego mechanizmu do 2025 roku, daje nam niezbędny czas na przedyskutowanie i znalezienie konsensusu w kwestii docelowego systemu VAT w Europie, który ten zaproponowany przez Polskę do tej pory nie zdołał zdobyć poparcia w Radzie.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)