Uproszczenie formalności dla przedsiębiorstw i służb celnych

Unijne „środowisko jednego okienka” dla służb celnych ma na celu ułatwienie handlu, zmniejszenie obciążeń administracyjnych i poprawę współpracy cyfrowej między organami. Przed nami ogromne ułatwienie zarówno dla przedsiębiorstw – będą mogły dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty związane z handlem transgranicznym za pośrednictwem jednego portalu. Tym samym ułatwi to pracę celnikom, którzy będą mogli skutecznie sprawdzić przedstawione przez przedsiębiorców dokumenty w jednym miejscu.

Obecnie formalności wymagane na granicach UE są często złożone, uciążliwe i długotrwałe, zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla organów krajowych. Kwestie interoperacyjności między organami stanowią główne przeszkody dla postępów na jednolitym rynku cyfrowym oraz dla realizacji celu, jakim jest zintegrowane i skoordynowane zarządzanie celami.

Dzięki unijnemu „punktowi kompleksowej obsługi” organy celne i inne mogłyby automatycznie i cyfrowo sprawdzać niezbędne przy przekraczaniu granicy kwestie:
✔️ Czy dane towary spełniają wymogi UE?
✔️ Czy dopełniono niezbędnych formalności?

Systemy charakteryzują się wysokim poziomem zabezpieczeń oraz ochrony danych osobowych.

Międzyrządowy komponent jednolitego okna wejdzie w życie do 2025 r., natomiast system dla przedsiębiorstw i administracji będzie dostępny na późniejszym etapie.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

18 listopada 2022
jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie

jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strz (...)

Serdecznie dziękuję za zaproszenie! Niesamowity jubileusz - 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszyn (...)

17 listopada 2022
NIE DLA DEZINFORMACJI

NIE DLA DEZINFORMACJI

Nie dajmy się dezinformacji, weryfikujmy źródła newsów! Unia Europejska walczy z fałszywymi informacjami. 🇪🇺🇵 (...)

16 listopada 2022
Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskiej

Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskie (...)

Akt o usługach cyfrowych to zbiór nowych unijnych przepisów mających zapewnić bezpieczniejsze i bardziej rozliczalne śr (...)

16 listopada 2022
Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Seniorzy! Dziękuję, że mogę codziennie się od Was uczyć, obserwować i wspierać Wasze wspaniałe inicjatywy! Jestem pe (...)