Unia Europejska nieustannie wspiera Ukrainę

Zatwierdziliśmy 1 mld euro pożyczki dla Ukrainy

Pożyczka zostanie przeznaczona na pokrycie poważnej luki finansowej, pogłębionej przez wojnę. Pomoże ona w utrzymaniu najważniejszych funkcji państwa ukraińskiego To pierwsza część wyjątkowego pakietu pomocy makrofinansowej o wartości 9 mld euro.

Potrzeby Ukrainy w zakresie finansowania zewnętrznego gwałtownie wzrosły w wyniku inwazji rosyjskiej: oprócz ogromnych zniszczeń dróg, mostów, fabryk, domów, szpitali i innej infrastruktury fizycznej, kraj ten stracił również dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.

Warunkiem wstępnym przyznania pomocy powinno być przestrzeganie przez Ukrainę skutecznych mechanizmów demokratycznych, pomimo koncentracji władzy w aparacie wykonawczym w czasie wojny.

Dodatkowo Ukraińcy, którzy uciekali przed wojną, nie będą musieli wymieniać prawa jazdy na dokument państwa UE. Kierowcy ciężarówek i autobusów zdając krótki kurs oraz test, otrzymają odpowiednie uprawnienia, by móc kontynuować pracę w Unii Europejskiej.

Projekt przepisów będzie musiał teraz zostać formalnie przyjęty przez Radę UE. Rozporządzenie wejdzie w życie pięć dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

18 listopada 2022
jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie

jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strz (...)

Serdecznie dziękuję za zaproszenie! Niesamowity jubileusz - 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszyn (...)

17 listopada 2022
NIE DLA DEZINFORMACJI

NIE DLA DEZINFORMACJI

Nie dajmy się dezinformacji, weryfikujmy źródła newsów! Unia Europejska walczy z fałszywymi informacjami. 🇪🇺🇵 (...)

16 listopada 2022
Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskiej

Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskie (...)

Akt o usługach cyfrowych to zbiór nowych unijnych przepisów mających zapewnić bezpieczniejsze i bardziej rozliczalne śr (...)

16 listopada 2022
Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Seniorzy! Dziękuję, że mogę codziennie się od Was uczyć, obserwować i wspierać Wasze wspaniałe inicjatywy! Jestem pe (...)