Unia Europejska nieustannie wspiera Ukrainę

Zatwierdziliśmy 1 mld euro pożyczki dla Ukrainy

Pożyczka zostanie przeznaczona na pokrycie poważnej luki finansowej, pogłębionej przez wojnę. Pomoże ona w utrzymaniu najważniejszych funkcji państwa ukraińskiego To pierwsza część wyjątkowego pakietu pomocy makrofinansowej o wartości 9 mld euro.

Potrzeby Ukrainy w zakresie finansowania zewnętrznego gwałtownie wzrosły w wyniku inwazji rosyjskiej: oprócz ogromnych zniszczeń dróg, mostów, fabryk, domów, szpitali i innej infrastruktury fizycznej, kraj ten stracił również dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.

Warunkiem wstępnym przyznania pomocy powinno być przestrzeganie przez Ukrainę skutecznych mechanizmów demokratycznych, pomimo koncentracji władzy w aparacie wykonawczym w czasie wojny.

Dodatkowo Ukraińcy, którzy uciekali przed wojną, nie będą musieli wymieniać prawa jazdy na dokument państwa UE. Kierowcy ciężarówek i autobusów zdając krótki kurs oraz test, otrzymają odpowiednie uprawnienia, by móc kontynuować pracę w Unii Europejskiej.

Projekt przepisów będzie musiał teraz zostać formalnie przyjęty przez Radę UE. Rozporządzenie wejdzie w życie pięć dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)