Ułatwienia w transporcie drogowym towarów

Mamy zielone światło na umowy UE z Ukrainą i Mołdawią, które mają ułatwić transgraniczny transport towarów. To jedno z działań w ramach reakcji Unii Europejskiej na zakłócenia w sektorze transportu na Ukrainie i w Mołdawii, spowodowane nieuzasadnioną inwazją Rosji na Ukrainę.

Ukraińska przestrzeń powietrzna została zamknięta dla ruchu cywilnego, a eksport morski poważnie ograniczony. Ukraina musi znaleźć alternatywne trasy drogowe, aby móc eksportować swoje zapasy zboża, paliwa, żywności i innych istotnych towarów. Podobne problemy ma Mołdawia, która potrzebuje alternatywnych dróg tranzytowych przez UE oraz pomocy w tranzycie ukraińskich towarów przez swoje terytorium.

Ponadto umowa między UE a Ukrainą umożliwi ukraińskim kierowcom dalsze korzystanie z ich obecnych ukraińskich praw jazdy i świadectw kwalifikacji zawodowych do prowadzenia pojazdów w UE, bez konieczności posiadania międzynarodowego pozwolenia na prowadzenie pojazdów.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)