Trójstronne spotkanie w sprawie Zielonych Obligacji

Za mną kolejne spotkanie trójstronne z Komisją Europejską oraz Radą dotyczące Zielonych Obligacji (EuGB).

Wczoraj w Strasbourgu omówiliśmy wiele bardzo istotnych kwestii, przede wszystkim związanych z odpowiedzialnością cywilną emitentów tzw. sekurytyzacją oraz kwestią zgodności inwestycji finansowanych z przychodów z EuGB z regułami Taksonomii.

W pierwszej kwestii – moje wątpliwości dotyczą dość ogólnych zapisów, że to po stronie Państw Członkowskich leży zapewnienie odpowiednich przepisów dot. odpowiedzialności cywilnej emitentów. To rodzi obawy co do przyszłej spójności wymogów w całej UE: Ideą Zielonych Obligacji jest zapewnienie inwestorom instrumentu bezpiecznego i równej ochrony ich praw – podczas gdy różnorodność przepisów dot. odpowiedzialności emitentów w poszczególnych państwach może tą ochronę różnicować.

Druga sprawa dotyczy ewidentnego błędu (czy przeoczenia) w kwestii przewidzianej przez Parlament możliwości wykorzystania techniki tzw. sekurytyzacji – czyli emisji zielonych obligacji zabezpieczonych konkretną pulą aktywów.

Obecne rozwiązanie, przewidujące, że to owa pula aktywów zabezpieczających (a nie alokacja przychodów) ma być „zielona” – nie jest zgodna z założeniami standardu EuGB, którego głównym celem jest skierowanie strumienia inwestycji na transformację.

W trzeciej, szczególnie drażliwej kwestii, chodzi – najogólniej mówiąc – o energetykę gazową i jądrową, które zostały „dodane” do taksonomii jako niezbędna dla transformacji energetycznej tzw. działalność przejściowa. jednak zgodnie ze stanowiskiem większości Zielone obligacje emitowane na taka działalność miałyby być specjalnie „oznaczone” – co moim zdaniem obniża ich atrakcyjność i osłabia możliwości inwestycyjne w tych obszarach.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

14 marca 2023
Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

🇪🇺🇺🇦 Dane zebrane przez Dział Monitorowania Opinii Publicznej potwierdziły to, co widzimy na codzień - rok po  (...)

13 marca 2023
Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Każda inwestycja dla mieszkańców ogromnie mnie cieszy. Nie inaczej jest w przypadku Domu i Klubu Senior+ ❗❗ 💐 DZ (...)

13 marca 2023
Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rusza kolejna sesja plenarną w Strasburgu, a w niej: - efektywność energetyczna budynków - cel klimatyczny na 2 (...)

12 marca 2023
Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Niemal 200 aktywnych Pań zebrało się w restauracji Cristal w Krotoszynie by świętować 🌷 NASZ dzień. Związkowi E (...)