Szczyt UE bez konkluzji ws. migracji

Przywódcy krajów Unii Europejskiej na szczycie w Brukseli nie przyjęli konkluzji w sprawie migracji. W tej kwestii nie udało się osiągnąć konsensusu wśród 27 państw członkowskich. Polska zaproponowała poprawki do projektu konkluzji, jednak nie uzyskały one jednomyślności.

:Dzisiejszy brak przyjęcia konkluzji Rady Europejskiej w sprawie relokacji migrantów daje jasny sygnał, że w mocy pozostają postanowienia ze szczytu z 2018 roku. Te postanowienia mówiły o dobrowolności rozwiązań dotyczących migracji. Tym samym oznacza to, że propozycja KE wprowadzająca de facto przymusową relokację, która została przyjęta w Radzie UE niejednomyślnie, jest złamaniem tych konkluzji. Unijna komisarz Ylva Johansson wprowadziła Europejczyków w błąd, mówiąc, że Polska i inne kraje nie będą zmuszane do przyjmowania emigrantów. Premier Morawiecki słusznie zauważył, że jeśli jakiś kraj nie przyjmie migranta, będzie musiał zapłacić karę w wysokości ponad 20 tysięcy euro – a to jest de facto przymusem”

— powiedziała Możdżanowska.

„Polska reprezentowana przez premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiła prosty, racjonalny plan Europy bezpiecznych granic, aby chronić nas przed terroryzmem, przemytnikami i polem do rozwoju czarnego rynku. To nie jest czas na eksperymenty Unii Europejskiej, której koszty poniesiemy my Polacy, Europejczycy. Dlatego kluczowa jest tutaj rewizja budżetu UE, aby wspierać nasze bezpieczeństwo na zewnętrznych granicach UE, czyli działać u podstawy problemu, a nie walczyć z jego skutkami”

— dodała.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)