Sesja plenarna ECON dot. podatku cyfrowego.
Celem będzie przedstawienie planów bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego, dostosowanego do ery cyfrowej.
Należy dokonać przeglądu, odstających już, międzynarodowych przepisów podatkowych, w tym minimalnej efektywnej stawki podatku od osób prawnych. Jeżeli w tej kwestii nie będzie spójności w ramach globalnych negocjacji, UE powinna sama zająć się tym tematem.
W celu ograniczenia unikania opodatkowania i większej sprawiedliwości, powinniśmy rozważyć ustalenie minimalnej efektywnej stawki podatkowej na sprawiedliwym i wystarczającym poziomie, aby zniechęcić do przenoszenia zysków i zapobiec szkodliwej konkurencji podatkowej. W zaproponowanej i przyjętej rezolucji uwzględniono m.in niedawną propozycję administracji USA dotyczącą globalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 21%.
Nowoczesne modele finansowe oraz interakcje między przedsiębiorstwami a konsumentami tworzą wiele wartościowych treści w zdigitalizowanej gospodarce. Proponowane prawa podatkowe powinny uwzględniać te zależności, co pozwoliłoby na zwiększenie ilości płaconych podatków w miejscu tworzenia wartości, a nie w tych o niższych wartościach stawek podatkowych.