Rozporządzenie MICA

KRYPTOAKTYWA🇪🇺Rozporządzenie MICA – dziś jako kontrsprawozdawca, mogę z pełną odpowiedzialniscią zapewnić, iż wykonalismy kawał „dobrej roboty” z doradcami , współpracownikami ora wszystkimi grupami politycznymi. Dziękuję…bo to setki godzin pracy, analiz i dyskusji. To ważny krok dla Europy 🇪🇺💪

Kiedy dwa lata temu rozpoczynaliśmy prace nad regulacją krypto-aktywów, w związku �z dynamicznym rozwojem wykorzystania technologii na rynku finansowym – wszyscy poruszaliśmy się mając świadomość, jak duży i niestabilny jest to obszar, jak go chronić w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz nie „zdusić” ciągłego rozwoju innowacyjności na rynku finansowym – co tylko utrudniało uregulowania prawne.

Przeżyliśmy kryzys i załamania rynku krypto-aktywów i widzimy wyraźnie jakim praktykom zapobiegać i na co musieliśmy zwrócić szczególną uwagę. Najgłośniejszy w branży skandal – upadek giełdy FTX – nastąpił z powodu długotrwałego wprowadzania w błąd inwestorów co do faktycznej wartości posiadanych aktywów.

Nasze rozporządzenie MICA stanowi odpowiedź właśnie na ten problem. Zapewnia mechanizmy kontroli wewnętrznej, obowiązkowe raportowanie sposobu zarządzania oraz skuteczną segregację aktywów klienta od aktywów dostawcy.

Uważam, że naczelne wartości, które należy bezwzględnie chronić, to wolny rynek, uczciwa konkurencja i zapewnienie inwestorom rzetelnej informacji, umożliwiającej świadomą decyzję.

Równe szanse na rynku to także neutralność technologiczna – które zapewniliśmy w tym rozporządzeniu. Jestem stanowczo przeciwna dyskryminowaniu niektórych krypto-aktywów pod pretekstem troski o środowisko. W tych staraniach jest zbyt wiele obłudy i partykularnych interesów, by wierzyć w szczere intencje i bezinteresowność środowisk forsujących takie ograniczenia.

Jako przedstawicielka Polski, państwa, spoza strefy euro, cieszę się szczególnie, że udało się zabezpieczyć interesy również takich państw członkowskich. Uwzględnienie opinii banków centralnych w procesie licencjonowania, czy utrzymanie krajowego nadzoru nad pieniądzem cyfrowym funkcjonującym tylko w danym kraju – to dla mnie, jako kontrsprawozdawczyni, spore osiągnięcie i ważny element monetarnej niezależności.

Podsumowując: O ile w przypadku wielu aktów stanowionych w tym Parlamencie mam spore wątpliwości, czy rzeczywiście służą one obywatelom i czy są niezbędne – to dzisiaj jestem przekonana, że ta wykonana praca przy rozporządzeniu MICA dobrze przysłuży się Europejczykom.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)