Rozmowy o unijnej i międzynarodowej reformie podatkowej

Aktualna komisja ECON to m.in rozmowy o unijnej i międzynarodowej reformie podatkowej z komisarzem ds. gospodarki Paolo Gentilonim.

Skupiliśmy się głównie na podatku cyfrowym UE, który ma zostać zaproponowany przez Komisję Europejską w lipcu b.r. Pytaliśmy Pana Komisarza o prace nad opodatkowaniem przedsiębiorstw, ostrzegając, że należy unikać pułapek, które zniweczyły wcześniejsze inicjatywy. Dyskutowaliśmy również na temat 6 krajów, które otrzymały od Komisji zalecenia dotyczące reformy podatkowej i stanie ich realizacji.

Jednym z pozostałych tematów było utrzymanie wspierającej polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny.

Podczas dialogu z Prezesem EBC rozmawialiśmy na temat bodźców gospodarczych wynikających z ujemnych stóp procentowych oraz planów programu zakupów awaryjnych na wypadek pandemii.

Pani prezes Christine Lagarde zapewniła, że choć perspektywy gospodarcze UE się poprawiają, EBC będzie kontynuował program zakupów awaryjnych na wypadek pandemii, aby zachować korzystne warunki finansowania w celu wsparcia ożywienia gospodarczego.

W trakcie wychodzenia UE z pandemii, utrzymane pozostanie udzielania kredytów na korzystnych warunkach, jednakże istnieje obawa o potencjalne skutki uboczne utrzymujących się ujemnych stóp procentowych czy bańki na rynku mieszkaniowym.

Pytaliśmy także o inflację i skutki uboczne wzrostu inflacji w USA, które będą miały wpływ na PKB i inflację w UE. Chociaż rosnące stopy inflacji są tymczasowe i wynikają z czynników przejściowych, takich jak rosnące ceny energii, to trzeba je uważnie monitorować, podobnie jak oczekiwania inflacyjne.

Na koniec rozmawialiśmy na temat projektu cyfrowego euro, który zostanie omówiony 14 lipca przez Radę Zarządzającą EBC z myślą o znalezieniu rozwiązania problemu kurczącego się wykorzystania gotówki i ułatwienia dostępu do niej osobom nieposiadającym rachunków bankowych. Z drugiej strony, cyfrowe euro powinno stać się atrakcyjnym środkiem płatniczym, a nie sposobem inwestowania. Cyfrowa waluta powinna chronić stabilność finansową, chronić prywatność i pozostawać pod kontrolą EBC.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliÅ›my wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji WolnoÅ›ci Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejÅ›cie do zakazu poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych ðŸ (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

PrzyjÄ™liÅ›my rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegÅ‚ym tygodniu jako Parlament Europejski przyjÄ™liÅ›my trzy rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach, Su (...)